Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24922)

Комитското оружје ја создаде илинденската епопеја

Македонската илинденска епопеја била невозможна без оружје, следствено, една од главните задачи на ВМРО било вооружувањето на терористите и четите. Најпрво се набавувале ладно...

Билтен

Се преврте хеликоптер на МВР Хеликоптер на МВР „МИ 17“ полетал од воздухопловната полициска база на хеликоптери Брест и слетал на аеродромот „Скопје“, со пет...

Намален буџетски лимит во Ф1 од 2021 година?

Управниот директор на Формула 1, Рос Браун, изјави за „Скај спорт“ дека спортот е во завршна фаза на договарање намален буџетски лимит од 145...

Музеите во Германиjа се отвораат со построги мерки за безбедност

Музеите во некои германски држави ќе ги отворат своите врати во наредните недели, бидејќи изолацијата како превентивна мерка за спречување на ширењето на ковид-19...

Домување

Преуредете го вашиот дом во боемски шик-стил Бохо или боемски шик-стил претставува уметнички стил, кој асоцира на лежерност и опуштеност. Тој е спој од многу...

Се склопува мозаикот за патувања до Месечината во 2024-та

Американската вселенска агенција побара од три приватни компании да започнат со изработка на своите лунарни летала, од кои она што ќе биде избрано за...

За време на пандемијата Мумбаи обоен во розово

Во Индија, додека луѓето се затворени во своите домови, десетици илјади фламинга ги искористија мирот и тишината и го преплавија Мумбаи. Фламингата веќе одамна мигрирале...

Документарец за Хајао Мијазаки достапен на интернет

Десет години од животот на славниот режисер од анимациското студио „Гибли“ се прикажани во документарен филм, поделен во четири епизоди, преку кои публиката ќе...

Уметничко видео за тишината во Прилеп

„Тишина“ е насловот на уметничкото видео за Прилеп, во кое се отсликува како изгледа празниот град во време на коронавирусот. Автор е Зоран Пилоски...

Во подготовка цеде „Најдобро од Влатко“ и монографија

Иако популарниот македонски пејач и глумец Влатко Илиевски не е со нас од 6 јули 2018 година, спомените поврзани со него сѐ уште живеат,...