9.6 C
Skopje
29.11.2021 - 14:51

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24920)

Стрес-тест

Во овие моменти голема е одговорноста да се носат брзи и енергични одлуки што може да бидат од витално значење за државата. Борбата против...

Медицински совети

Како да ги спречите болките во грбот Со оглед на тоа што многумина работат седејќи постои голема можност да се појават болки во грбот, поради...

Скриена геометриска шема открива тајни од ерата на неолитот

Енигматските монолити изградени пред околу 11.500 години на локалитетот Гобекли Тепе во Турција се мистерија за археолозите уште од нивното откривање во 1990-тите години....

Двесте и педесет години од раѓањето на Лудвиг ван Бетовен

Лудвиг ван Бетовен, германскиот композитор и пијанист, е дефинирачка фигура во историјата на западната класична музика, чие дело ја означува транзицијата помеѓу класичната и...

Швајцарски научници открија начин за борба против амброзијата

Научници во Швајцарија сметаат дека ширењето на амброзијата, растение што е крајно штетно за здравјето на луѓето, може се контролира со инсект. Алергиите предизвикани...

Кокан Пандиловски не се откажува од „Триангл“

„Преку граница“ е насловена песната што неодамна ѝ ја претстави на јавноста познатиот македонски музичар Кокан Пандиловски, член на повеќе македонски рок-групи, меѓу кои...

Како да ja одржувате линијата во карантин

Стресот, недостигот од физичка активност и лошата исхрана за време на вонредната состојба може да доведат до зголемување на телесната тежина, а и до...

Една од најдобрите кабуки-претстави онлајн

Откако јапонскиот премиер Шинзо Абе прогласи вонредна состојба за седум префектури, Националниот театар од Токио одлучи една од водечките традиционални изведувачки јапонски уметности да...

Никој не може да ги собори рекордите на „Одмаздници: завршница“

Гледајќи една година наназад, јасно е дека треба да прославиме нешто што веројатно нема да се случи повторно. Иако се чини како да е...

Нови сознанија за Вермеровата „Девојката со бисерна обетка“

Најголемото до денес познато научно истражување на Вермеровата слика резултира со изненадувачки откритија, објави хашкиот музеј „Маурициус“ каде што е изложена Ниедна Вермерова слика не...