Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24918)

„Спортот треба да се врати оддолу нагоре, а не одгоре надолу“

Светот уште не е подготвен за натпреварувачки фудбал, но се надевам дека ова може да се промени брзо и се надевам дека ќе се...

Здрава храна

Ф’стаците го зајакнуваат имунитетот и го спречуваат дијабетесот Редовното консумирање ф’стаци има многубројни бенефиции за организмот, велат стручњаците. Овој вкусен костенлив плод би требало да...

Германски виролог: Инфекцијата најпренослива ден пред симптомите

Германскиот виролог Кристијан Дростен во својот поткаст објаснува кога е најголем ризикот од заразување со коронавирусот, односно кога луѓето со потврдена болест ковид-19 најверојатно...

Очите се потенцијален извор на инфекција

Вирусот САРС-ков-2, кој е одговорен за пандемијата на ковид-19, е активен во солзите на заразените пациенти, покажа новото истражување на Националниот институт за заразни...

Знаци дека сте ја пронашле својата сродна душа

Во животот запознаваме и засакуваме неколку личности и како што велат, секоја е тука со вистинска причина. Љубовта е убава, но кога во нашиот...

Португалија со најнизок процент на заразени во ЕУ

Причина се географската положба на земјата и чистиот воздух, а и фактот дека жителите на Португалија и нејзината влада покажале голема солидарност и дисциплина...

Семјуел Колт – човекот што го создаде Дивиот Запад

„Бог го создаде човекот, но Семјуел Колт го направи еднаков“ Семјуел Колт е генијалецот што го осмисли најиновативниот револвер на своето време, ера што имаше...

Панорама / Гледање во грав

Брисел - Високите претставници на Европската Унија испратија заедничко писмо до министрите за надворешни работи на Западен Балкан, со кое се потврдува укинувањето на...

Германска судијка го презеде управувањето со Уставниот суд во БиХ

Босна и Херцеговина Германската судијка Ангелика Хусбергер официјално ја презеде функцијата на највисоката судска власт во Босна и Херцеговина, откако пред два месеца беше именувана...

Политиката се вмеша и во првомајскиот пикник

По дозволата за излети за Први мај во Хрватска, се засили и притисокот на јавноста во другите балкански држави за олеснување на полицискиот час...