-1.2 C
Skopje
25.1.2022 - 15:21

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24912)

Здрава храна

Што да јадете ако почувствувате глад доцна навечер Често се случува да почувствувате глад во доцните ноќни часови. Чувството на глад во овој период е...

Компанијата „Дизни“ испрати 100.000 работници дома

Компанијата „Волт Дизни“, за да заштеди половина милијарда долари месечно, трошоци за работењето на своите хотели и тематски паркови, кои се затворени поради пандемијата...

„Форд“ прави болнички наметки од материјал за воздушни перничиња

Откако склучи партнерство со „3М“ (глобална научна компанија) за производство на респиратори, за да одговорат на недостигот предизвикан од ширењето на коронавирусот, „Форд“ објави...

Стивен Кинг жали што стварноста личи на еден негов роман

Американскиот писател Стивен Кинг уште во 1978 г. во романот „Д стенд“, неговиот најобемен досега, пишувал за вирусна пандемија што го десеткувала човештвото. Во...

Со музика може да се лекуваат луѓето, но и билките и...

Во лекувањето со музика треба да се истакнат и древните методи, како исцелувањето со звук од гонг или со помош на звучни вибрации од...

Африканскoто потекло на рускиот поет Александар Пушкин

Многумина прочитале или слушнале за Александар Пушкин, зачетникот на новата руска литература, творецот на рускиот литературен јазик, родоначалникот на рускиот романтизам и реализам. Пушкин...

Панорама / Благодарност на балкански начин

Љубљана - Студентите во Словенија ќе можат да аплицираат за солидарна државна помош од 150 евра. За да се добие оваа државна помош, потребно...

Курти во вербален напад на Гренел

Kосово Специјалниот претставник на претседателот на САД за преговори меѓу Србија и Косово, Ричард Гренел, повторно негираше дека имало разговори за размена на територии меѓу...

Туристите од соседните земји како спас за туристичката сезона

Хрватска и Грција, кои се водечки туристички земји од балканскиот регион, сѐ повеќе се насочуваат кон заживување и спасување на претстојната туристичка сезона, по...

Бизнис – инфо

Приватниот сектор во Франција доби поттик да почне да работи Приближно 9,6 милиони француски работници, речиси половина од вработените во приватниот сектор, привремено останале без...