5.8 C
Skopje
29.11.2021 - 22:41

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24910)

Во карантин „случајно“ соборила светски рекорд

Да бидам искрена, сакав само да добијам неколку милји во меѓудржавната внатрешна регата. Немав намера да соборам рекорд, едноставно си ставив слушалки со музика,...

Лов на заштитна опрема од коронавирусот

На глобалниот пазар за заштитни материјали од коронавирусот владее законот на џунглата, при што побогатите земји ги голтаат посиромашните во ловот за маски, респиратори...

Фрум за петта титула на Тур тренира во специјално дизајнирана вежбалница

Веројатно нема велосипедист кому повеќе му одговара одложувањето на годинашниот Тур де Франс, од јуни за август, отколку на Британецот Крис Фрум, четирикратниот победник...

Нормално е секоја земја да се заштити прво себеси од ковид-19

Германија и други побогати земји беа критикувани зашто забранија извоз на заштитна опрема, дури и кон другите членки на ЕУ. Хајко Мас, германски министер...

Пред да се врати, фудбалот ќе треба да помине низ три...

Нема сомнение дека натпреварите ќе се играат зад затворени врати, така што организаторите на мечевите треба да развијат медицински протоколи, протоколи за обука, протоколи...

Пред излезот од пеколот

Сега, една планетарна чума крстена корона, преврте сѐ на глава: глобалистичките занеси наеднаш се престорија во пекање за родните корени: сѐ што има напред...

Љубов и смрт

Живееме ли, умираме ли - господови сме. Така напишал Свети Павле во своето послание до Римјаните. Бидете будни, нѐ учи Господ Исус Христос, зашто...

Политички час

Здравствената криза покажа дека ни Македонија ни меѓународната заедница ни светот не се имуни на опасните политички вируси. Зарази што ги разградуваат и разјадуват...

Секој ден не е Велигден, за жал

Без претензии нешто да докажувам, во овие денови на изолација поради коронавирусот, ги споделувам сеќавањата за Велигден од моето детство, кои зборуваат сами по...

Пандемија на неспособност

Владата опстојува тврдо во аплицирање на добрите проверени средновековни методи во сузбивањето на епидемијата. Тренира тоталитаризам врз сопствениот народ. Во 21 век. Реално, тоталитарната...