1.8 C
Skopje
23.1.2022 - 13:31

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24910)

Часовите пред екраните во затворен простор му штетат на организмот

Медицински совети Долготрајното седење во затворени, климатизирани простории, целодневната работа пред компјутерот и електромагнетните зрачења, сѐ почесто оставаат последици врз здравјето на луѓето. Коњуктивитисот, сивата...

Италијанка казнета зашто ја изнела својата желка на прошетка

Италијанските карабинери казнија 60-годишна жена од Рим, затоа што со тоа што ја изнела на прошетка својата желка, ги прекршила воведените правила за изолација,...

Велигденскиот концерт на Бочели има речиси 25 милиони прегледи

Италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели за католичкиот Велигден одржа концерт во празната катедрала „Дуомо“ во Милано. За помалку од еден ден, видеоснимката има речиси...

Руски психолози советуваат како да не полудите во изолација

Начините што се користат за да се охрабри екипажот на една подморница, за тие да се справат со долгата изолација додека се наоѓаат под...

„Чукни во дрво“ им стана химна на луѓето во изолација

Скоро два месеца нашата земја го живее карантинскиот живот, сите манифестации се замрзнати, културните објекти се под клуч, концерти и промоции нема. За среќа,...

Нема одложување за „Чувари на галаксијата 3“ и за „Одред...

Џејмс Ган, режисер на претстојниот трет филм „Чувари на галаксијата“ и „Одред самоубијци“, изјави дека ниту еден филм нема да го зафати бранот одложувања...

Познати личности дел од глобалниот настан „Еден свет заедно дома“

Тејлор Свифт, Џенифер Лопез и Опра Винфри ќе бидат дел од глобалниот специјален телевизиски пренос овој викенд, со кој ќе им се оддаде почит...

Се снима филм за кралот на ромската песна Шабан Бајрамовиќ

Режисерот Жељко Мирковиќ снима документарен филм, кој од посебен агол на гледачите ќе им ги приближи животот и творештвото на неповторливиот музичар Шабан Бајрамовиќ....

Том Харди ќе чита приказни за деца за добра ноќ

Британскиот актер Том Харди ѝ се враќа на својата стара улога и ќе чита приказни за деца на каналот СиБибис на Би-би-си. Актерот истата...

Филмски класици што мора да ги гледате овие денови

Сега, кога конечно сме дома повеќе од вообичаено, можеме да ги искористиме овие денови, меѓу другото, и за да уживаме во гледање филмови. Денес...