Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24908)

Светската економија се соочува со пад од над пет илјади милијарди...

Се очекува светот да западне во најдлабока рецесија во време на мир, бидејќи вирусот ги принудува бизнисите да затворат, а луѓето да останат дома....

Македонската економија помеѓу рецесија и депресија

Експертите од ММФ очекуваат делумно закрепнување на светската економија дури идната година, при што поаѓаат од претпоставката дека здравствената криза ќе згасне, што ќе...

Волонтерите во онлајн-битка против коронавирусот

Актуелната криза на површина исфрли една нова форма на волонтерство, која се покажа како екстремно функционална во делот на информирање на граѓаните за состојбите,...

Сменет и протоколот за погребување

Откако беа воведени заштитните и вонредните мерки во државата, беше сменет протоколот за погребување на сите починати лица во земјава, па, според него, се...

Приказни од самоизолациjа

Голема лекција дека сите ние сме исти Мислам дека на многу луѓе, а и мене исто така, добро ќе ни дојде овој, не по наша...

Пандемијата предизвик и за граѓанските организации

Во време кога целиот свет мора да се приспособи на новонастанатата ситуација со пандемијата на вирусот ковид-19, граѓанските организации трпат сериозни последици од редуцирањето...

Крвната плазма старо-нов лек против коронавирусот

Примената на антитела од крвна плазма не е нов метод за лекување заразни болести. Државите во светот веќе лекуваат пациенти на овој начин и...

Mеридијани

Вашингтон - Сенаторот Берни Сандерс го поддржа својот довчерашен ривал Џо Бајден за демократски претседателски кандидат во трката за Белата куќа во ноември, против...

Украина тврди дека пожарите околу Чернобил се ставени под контрола

Пожарите што со денови беснееја околу напуштената нуклеарна централа во Чернобил и ги зголемија стравувањата од радијација се ставени под контрола, соопштија украинските власти....

Како патолозите го спречуваат ширењето на пандемијата

Додека мнозинството лекари во светот прават сѐ за да спасат што повеќе животи од ковид-19, патолозите се фокусираат на мртвите за да спречат ширење...