Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24908)

Здрава храна

Здравата и урамнотежена исхрана е најдобар избор Здравата и урамнотежена исхрана е еден од начините за јакнење на имунолошкото здравје, што може да помогне во...

Италијанското издание на „Вог“ со бела корица

Априлскиот број на италијанскиот магазин „Вог“, кој излезе на 10 април, е отпечатен со корица многу поразлична од вообичаената. Имено, првата страница на популарното...

Најстарите чоколадни јајца се наоѓаат во музеј во Јоркшир

Традицијата да се вапсуваат шарени јајца за Велигден трае со векови, а најстарите чоколадни примероци се чуваат во Англија. Две велигденски јајца направени од...

Намалете ги главоболките предизвикани од работата пред екран

Поврзаноста на главоболките со пребарувањата на „Гугл“ во последно време сѐ појасно говори за проблемите што ги имаат луѓето што се во карантин и...

Големите концерти непожелни до почетокот на следната година

Според написот што деновиве беше објавен на порталот „Консеквенс оф саунд“, големи собири, како што се конференции, спортски настани и концерти во живо, нема...

Најскапата забава во светската историја

Во 1971 година, иранскиот шах (император) Мухамед Реза Пахлеви ја организирал најскапата забава во светската историја, која според некои процени изнесувала околу 600 милиони...

Панорама / Во војна со вирусот

Љубљана - Словенија од вчера почна постепено да ги укинува ограничувањата поради епидемијата на коронавирусот. Здравствените установи ќе почнат да извршуваат специјалистички и амбулантски...

Продолжува препирката меѓу Курти и Тачи

КОСОВО Институтот за јавно здравје на Косово објави дека во текот на завчерашниот ден во земјата се потврдени нови 15 случаи, кои по извршените испитувања...

Дезинфекциските тунели во фокусот на вниманието

Како нова можност за фирмите што беа принудени да ги затворат своите погони се нуди и производство на дезинфекциски тунели, за што постои големо...

Бизнис – инфо

Регионот оди во рецесија Пандемијата на коронавирусот значително влијаеше врз економиите во земјите во регионот, покажуваат најновите податоци на Светската банка (СБ). Хрватска веќе е на...