Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24906)

Како да се затем(ја)ни умот?

Ова е коментар на најновиот медиумски прилог на залудување на црногорската јавност од перото на протојереј-ставрофор Гојко Перовиќ во подгорички „Вијести“ („Тајната на светата...

Животни

Придобивки од вашето домашно милениче во изолација Доколку поради пандемијата на коронавирус работите од дома, имајте на ум дека вашиот домашен миленик е тој што...

„Невидливи“ животински видови на улиците

Додека жителите на градовите во светот се наоѓаат изолирани во своите домови, а мерките за ограничено движење се сѐ построги, животните ја користат можноста...

Ќе станеме посилни, ама подебели

Многумина купија огромни количества свежа храна и сега се водат по принципот дека е жално да се фрли толку храна, а стравот од недостиг...

Нацоски ја испеа на италијански „Уште ми фалиш“ на Дац...

„Уште ми фалиш“, песната што тандемот Александар Митевски и Драган Спасов-Дац ја испеаја лани на фестивалот „Макфест“, доби своја италијанска верзија од тенорот Благој...

Планетата забавува

Недостигот од човечка бучава им овозможува на оние што се занимаваат со проучување на движењата во океаните да регистрираат повеќе информации, а притоа да...

Објавена новата книга „Намерници“ на Ристо Лазаров

Издавачката куќа ,,ВиГ Зеница“ ја објави новата книга на Ристо Лазаров ,,Намерници“. Во предговорот на книгата Димитар Пандев укажува дека овој пат поетиката на...

Кој ќе преживее, ќе раскажува

Расказ инспириран од карантинот Се испоразболеа луѓе, еј, како што од памтивек не беше се разболеле. Сместени во огромниот импровизиран болнички шатор, на едно место беа...

Битолската претстава „Хенри Шести“ на онлајн-репертоарот на „Глоуб“

Предвидено е прикажување и на сите претстави од 2012 година од фестивалот „Глоуб ту Глоуб“, каде што спаѓа и македонската претстава „Хенри Шести -...

Панорама

Приштина во целосен карантин Министерството за здравство на Косово одлучи да прогласи карантин на територијата на главниот град на Косово откако завчера беше забележано...

Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime OAD Episode 2 at GoGoAnime gogoanime pokemon

Watch Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 8 at website https://animefreak.ws. See more animefreak dragon ball