Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24899)

Клучот на успешниот пристап во борбата против коронавирусот е во тестирањето...

РАЗГОВОР СО ХРВАТСКИ ПРОФЕСОР ВО ЈУЖНА КОРЕЈA Моделот на Јужна Кореја за израмнување на кривата на експоненцијалниот раст на бројот на заразени од коронавирусот за...

Меридијани

Вашингтон - Кинеските бројки за епидемијата на коронавирусот се лажни, обвинува британскиот автор Џејмс Палмер во анализата „Како да се толкуваат бројките за епидемијата...

Ограничувањата на движењето спасуваат илјадници животи

НОВА СТУДИЈА ОТКРИВА Нова студија покажува дека строгите карантински мерки и препораки за социјално дистанцирање веќе спасуваат илјадници животи. Научниците од Кралскиот колеџ во Лондон...

Куршуми, тепање, солзавец и дезинфекција со средство за белење

Најекстремни карантински мерки во светот Државите во светот воведоа различни карантински мерки во обид да го спречат ширењето на коронавирусот, а милијарди луѓе во моментов...

Контролни пунктови за дезинфекција на влезот во градот

Велес Општина Велес, во соработка со припадниците на МВР и СВР - Велес, ги интензивира мерките за справување со коронавирусот и заштита на здравјето на...

Нови парковски канти и контејнери за селекција на отпад

Делчево Делчево доби 32 парковски канти, шест контејнери за селекција на отпад и опрема за видеонадзор на две локации, за контрола и зачувување на урбаната...

Во функција е ставен пунктот за земање брисеви за коронавирусот

Гевгелија Во Гевгелија профункционира пунктот за земање брисеви за тестирање за коронавирусот. Пунктот се наоѓа во дворот на Општата болница, односно во бараката каде што...

Партиските лидери во самоизолација

Граѓаните, фирмите , институциите на кои природата на работата им дозволува работење од далечина, веќе функционираат спроведувајќи ги препораките за самоизолација. Но како функционираат...

Билтен

Прешевци украле 55 илјади евра во Тетово Секторот за внатрешни работи од Тетово поднесе кривична пријава против И.М. (47) од селото Норча, Општина Прешево во...

Каде исчезнуваат сапуните, тоалетната хартија, маските, ракавиците од поликлиниката во Чаир

Во рамките на поширокиот проект за обиколка на здравствените институции, како и на објектите и установите на Здравствен дом - Скопје, преку своевидно новинарско...