Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24898)

Техно

Фејсбук и Инстаграм ја намалија брзината на проток на видеосодржини Компанијата „Фејсбук“ објави дека за да се избегне метежот на интернет во Европа привремено ја...

Неандерталците јаделе ајкули и делфини

Истражувањата во Португалија покажуваат дека неандерталците користеле храна од морето во иста мера како и директните предци на современите луѓе. Тие јаделе риба, школки...

Литванец со дрон ги фотографира луѓето во самоизолација

Кога во Литванија беше воведен карантин, беа откажани и професионалните ангажмани на фотографот Адас Василаускас. Сепак, тој најде начин како да остане креативен, на...

Инженери поврзаа маски за нуркање со респиратори во болниците

Трговската компанија за спортска опрема „Декатлон“ придонесува во борбата против коронавирусот со испраќање импровизирани вентилациски маски во болниците во северна Италија. Компанијата ја претвори...

„Евровизија“ сепак ќе ја собере ТВ-публиката на 16 мај

ЕБУ ја прогласи седмицата од 10 до 16 мај за „Недела на Евровизија“, охрабрувајќи ги радиостаниците низ цела Европа да ги емитуваат песните на...

Домашните издавачи во онлајн-борба за читатели

На почетокот, кога сѐ уште не постоеше свесност за размерите и времетраењето на кризата, постоеја некој ентузијазам и романтизирана идеја за читањето, но со...

Панорама / Хајка за свадба со корона!

Белград - Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, изјави дека косовскиот премиер Албин Курти не ги укинал таксите на производите од...

Државата застана зад стопанството и граѓаните

Владата на нашиот северен сосед како никогаш досега во својата историја, но и пошироко во регионот, излезе со пакет брзи и решителни финансиско-економски мерки...

Османли раскажува митови од архајскиот период

Во издание на „Либи“, дел од „Арс ламина - публикации“, наскоро ќе биде објавена најновата книга на македонскиот раскажувач Томислав Османли, „Најстари приказни“. Станува...

Нашиот најдобар час

Како што знаат многу читатели, моментално сум хоспитализиран во Мадрид, откако бев позитивен на тестот за ковид-19. Моето закрепнување оди бавно, но очекувањата се...