Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24897)

Здрава храна

Камилица за намалување на стресот, жалфија против грип Чајот, покрај здравата и разновидна исхрана, е одличен за подобар имунитет. На пример, чајот од камилица помага...

Панорама / Минишенгенот не важи

Софија - Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, го објави извештајот од својата посета на Бугарија во ноември 2019 година....

Австралиска книжарница со велосипед доставува книги

Со оглед на тоа што повеќето продавници за непрехранбени производи се затворени, за да се спречи ширењето на коронавирусот, една австралиска книжарница одлучи да...

На јапонски остров сите жители носат маски

Заштитната маска, сакале ние или не, стана заштитен знак на 2020 година. Поради пандемијата на коронавирусот, луѓето се принудени да ја носат. Но на...

,,Македонски политички новоговор“ на сатиричарот Сашо Бетоски

Излезе од печат новата книга „Македонски политички новоговор - од осамостојувањето до денес“ од писателот, сатиричар и афористичар Сашо Бетоски. Авторот на свој специфичен...

Коронавирусот не го изолира хуморот

Први април - Светски ден на шегата И во најтешките моменти хуморот не нѐ напушта, а доказ за тоа се шегите на социјалните мрежи на...

СИРИЗА бара задолжително намалување на платите во администрацијата

Грција Грчкиот премиер Мицотакис ги повика пратениците од Нова демократија и министрите и заменик-министрите во следните два месеца да достават 50 отсто од своите плати...

Се вратија 400.000 работници, како да се задржат

Дополнителен притисок врз националните пазари на трудот ќе прават и економските мигранти, кои по епидемијата се враќаат во својата матична земја, а кои претставуваат...

Бизнис – инфо

ОН: Земјите во развој имаат потреба од 1.500 милијарди долари Економистите на Обединетите нации побараа 1.500 милијарди долари за земјите во развој и отпис на...

Пари од хеликоптер за спас на националните економии

Концептот што прв го понудил економистот и нобеловец Милтон Фридман во 1969 година, познат како „пари од хеликоптер“, за многу економисти денес, поради ширењето...