Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24896)

Коронавирусот ги подотвора вратите на Орвел

За запирање на епидемијата на коронавирусот, Кина примени метод на следење на локациите на заразените лица преку мобилните телефони и соодветни алки на рацете....

„Пакомак“ донира 12 контејнери за собирање отпадно стакло

Берово Фирмата „Пакомак“ од Скопје ѝ донира на Општина Берово 12 пластични контејнери наменети за собирање и складирање отпадно стакло. Од локалната самоуправа на Берово...

Вирусот на стигматизацијата поопасен од короната

За да биде проблемот уште поголем, меѓу оние што се заразени од вирусот има и медицински лица, кои вирусот го добиле борејќи се со...

Владини средства за инвестиции во туризмот

Маврово и Ростуше Во време кога земјава се справува со ширењето на коронавирусот, надлежните од Општина Маврово и Ростуше не запираат со реализацијата на проекти...

Билтен

Уапсена поради дрога Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи во Скопје, на кејот „Димитар Влахов“, ја лишиле од слобода С.О. (27) од Битола, затоа...

Трговијата со луѓе вносен криминален бизнис

Според Федералното биро за истраги, трговијата со луѓе е третата криминална активност во светот. Секој може да биде жртва, а според Обединетите нации, дури...

Мидлтон е на еден кош до клубот 50/40/90, но…

Во најквалитетната кошаркарска НБА-лига се водат многу статистички категории, а меѓу нив е и т.н. клуб 50/40/90 (реализација на 50 отсто од игра, 40...

Видерер: Ќе направиме сѐ за да ги организираме сите предвидени...

Главната мотивација беше дека во кризна состојба одговорност на раководството е да заземе став и да понуди решенија, вели претседателот на Европската ракометна федерација,...

Мојата омилена книга е „Збунети години“ на Велко Неделковски

ВИЕ НИ ПИШУВАТЕ Здраво „Колибри“, Јас сум Софија Ристеска, учам во ООУ,,Кире Гаврилоски-Јане‘‘ во Прилеп и сум 7-1 одделение. Уште кога бев во предучилишна возраст многу сакав...

Избрани најдобрите ликовни творби на „Мал битолски Монмартр 2020“

Стручното жири на меѓународниот детски ликовен конкурс за 38-та Светска изложба и 39-от „Мал битолски Монмартр“ ги избра најдобрите ликовни творби за годинашната манифестација. На...