Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24896)

Вистинскиот верник знае што е послушание и благослов

Јас се надевам на божјата милост и на помошта на Пресвета Богородица и посакувам да имаме многу радосен и торжествен Велигден, кога радувајќи се...

Кражбите преполовени, но и понатаму ги има

Ограничувањето на движењето се чини не важи за сите Нецели две недели од воведувањето на полицискиот час излегуваат на површина и одредени аномалии, односно злоупотреби...

Приказни од самоизолациjа

Животот е убав Ова е време кога се обидуваме да направиме пролетно чистење на сѐ непотребно, но и да најдеме некаков мир и ред во...

Економското закрепнување ќе добие приоритет пред воените трошоци

Професорот по национална безбедност од американскиот Военопоморски колеџ во Њупорт, Николас Гвоздев, ја анализира новонастанатата ситуација во Алијансата, како резултат на пандемијата на ковид-19....

Кренато македонското знаме во командата на НАТО

Македонското државно знаме вчера беше кренато во командата на НАТО во Норфолк, САД, на церемонија по повод членството на Македонија во Алијансата. Истовремено, македонското...

Меридијани

Вашингтон - Глобалниот одговор на пандемијата на коронавирусот ќе чини над 7.000 милијарди долари, покажуваат најновите економски процени. САД, Европа, Јапонија, Кина и други...

Анкети: Трамп и Бајден во тесна трка за Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп се изедначи со веројатниот демократски противкандидат во трката за Белата куќа, Џо Бајден, според најновите анкети. Според резултатите од анкетата...

Зошто Италија има толку многу жртви од коронавирусот

Високиот број жртви од вирусот во Италија е поради старото население, преоптоварениот здравствен систем и начинот на кој земјата ги регистрира смртните случаи, велат...

Активности и мерки за заштита од коронавирусот

Демир Хисар И Општина Демир Хисар мошне активно е вклучена во преземање активности и превентивни заштитни мерки од ширењето на коронавирусот, а најпрвин изврши дезинфекција...

Уред за автоматска дезинфекција на возилата

Неготино Општина Неготино во соработка со приватниот сектор обезбеди и стави во функција уред за автоматска дезинфекција на возилата со што се постигнува поголема ефикасност...