Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24896)

Домување

Ползечки растенија во домот Растенијата во домот носат свежина и допир со природата. Во декорирањето на просторот постои тренд што со години е присутен, а...

Кина ќе лансира експериментално вселенско летало

Кина има намера да лансира беспилотно експериментално вселенско летало следниот месец, како дел од пошироката програма за вселенско летање, за транспорт на астронаути до...

Може ли коронавирусот да го сруши интернетот?

­Некои европски телекомуникациски оператори објавија проблеми при најавувањето на мрежата, бидејќи милиони луѓе започнаа да работат од дома поради пандемијата на коронавирусот, што го...

Совети за работа од дома ако имате деца

Според истражувањето спроведено на околу 185 милиони испитаници, просечното време на едно лице што конструктивно го поминува работејќи на дневно ниво е нешто помалку...

Панорама / Правда или живот?

Белград - Епископот ваљевски г. Милутин од Српската православна црква почина на 79-годишна возраст како последица на коронавирусот. Милутин бил позитивен на ковид-19 заедно...

Подгорица бара помош од НАТО за справување со заразата

Црна гора Во Црна Гора се забележани шест нови случаи на коронавирус, а досега има регистрирано 91 заболено лице. Под здравствено-санитарен надзор се наоѓаат 6.278...

Иселениците се вратија, докторите останаа во странство

Балканските земји се соочуваат со недостиг од стручен персонал во време на здравствена криза во регионот. Српската влада ги повика медицинските лица што работат...

Бизнис – инфо

УНВТО очекува пад на патувањата низ светот за 20 до 30 отсто Светската туристичка организација (УНВТО) ги ревидира своите процени на туристичкиот промет за светот...

Мало намалување на цените на бензините

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги намали малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 0,31 отсто. Од денеска малопродажната цена на...

Рецесијата мора да биде пресретната со брзи и робусни мерки

Последната седница на Економскиот совет на Владата покажа дека почнува приближувањето на ставовите меѓу јавниот и приватниот сектор, што е добро, но изостанува брза...