Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24895)

Животни

Женките цицачи живеат подолго од мажјаците Новите истражувања покажаа дека кај слоновите, лавовите, китовите и фоките, повеќето женки цицачи ги надживуваат мажјаците, што е ситуација...

Премиерот на Бутан ги замоли жителите да вдомат кучиња скитници

Кралсвото Бутан е малечка земја на Хималаите, меѓу кинеската автономна област Тибет и големата Индија. Нивниот крал Џигме Хесар Намџејл Бангчук, познат и како...

САД одобрија тест што за пет минути го открива коронавирусот

Соединетите Американски Држави одобрија брз тест, чија цел е за неколку минути да се утврди дали некое лице е заразено со коронавирус. Од компанијата за...

Црква во Етиопија што пропаѓа во земја

1.001 ЧУДО ШТО МОРА ДА СЕ ВИДАТ Ктитор: етиопскиот крал Лалибела Изградена: во 12 век Висина: 30 метри Во Етиопија има вкупно 11 цркви издлабени во карпи што...

Концертите на „Егзит“ и водечките диџеи поблиску до публиката

Фестивалот „Егзит“ деновиве ги интензивира своите онлајн-активности, со намера на многумина да им помине полесно останувањето дома за време на вонредната состојба. Десетици илјади...

Виртуелно-реална изложба „Мачките низ историјата на уметноста“

Нашите мали четириножни пријатели, мачките, отсекогаш биле интригантни: опколени од суеверија, обожавани од Египќаните и славени од поетите низ вековите, а сега се и...

Македонија ја продолжува традицијата – одржан фестивалот „Крикот на жената“

Националните координаторки на организацијата на меѓународниот фестивал на поезија и уметност „Крикот на жената“ во Македонија, поетесите Оливера Доцевска и Елена Пренџова, со поддршка...

Панорама / Причест против вирус!

Бања Лука - Националното собрание на Република Српска донесе одлука за прогласување вонредна состојба. Одлуката е донесена на специјалната седница на Националното собрание што...

Земјотресот во Загреб оштети над 26.000 објекти

Во земјотресот што минатата недела го погоди Загреб се оштетени повеќе од 26.000 објекти, а неупотребливи се 1.900, соопшти Градската управа на главниот град...

Балканскиот бумеранг на одливот на медицински персонал

Регионот и онака беше погоден од криза со одлив на мозоци, вклучувајќи и доктори и здравствени работници што си заминуваа заради повисоките плати и...