11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 10:54

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24894)

Откажувањето на ЛОИ би чинело повеќе од одржувањето

Откажувањето на Летните олимписки игри (ЛОИ) в година во Токио поради пандемијата на коронавирусот може да чини два или трипати повеќе отколку одржување на...

Лидс по 16 години и многу подеми и падови се врати...

Тој го проучува градот, ги проучува луѓето, сѐ проучува. Биелса отиде да го менаџира Лидс како град, како целина, не само како тим, вели...

Техно

Не постои поврзаност помеѓу 5Г-мрежата и коронавирусот Научната заедница ја осуди теоријата на заговор, која тврди дека 5Г-технологијата помага во ширењето на коронавирусот. Професорот за клеточна...

Нов метод открива повеќе од 50 вида рак во рана фаза

Научниците развија нов метод на анализа на крвта, кој ќе овозможи откривање на ракот уште во рана фаза и ќе може да се утврди...

„Хари Потер од дома“ – веб-страница за љубителите на сагата

Ј.К. Роулинг создаде ново забавно место, специјално посветено на ентузијастите на „Хари Потер“, кои моментно се затворени во своите домови. Писателката на една од...

Споменикот на чумата во Ириг

Кога учениот митрополит Стефан Стратимировиќ од Карловац во 1796 година го читал писмото на иришкиот кнез Лазар Ракиќ, во кое овој го информирал дека...

Андреа Бочели со молитва од „Миланска скала“

Италијанскиот тенор Андреа Бочели ќе настапи в недела, на католичкиот Велигден во „Миланската скала“, која во оваа пригода ќе биде празна, а неговиот настап...

Британската монархија на удар на пандемиите низ историјата

Од црната смрт во 14 век до шпанскиот грип во 1920 година, смртоносните болести не го штедеа благородништвото во светот, а особено на удар...

Уметник од Престон донира слики за борба против вирусот

Уметникот и скулптор со седиште во Престон, Ентони Паџет, на појавата на коронавирусот одговори на најдобриот начин што го знае. Тој наслика нова слика...

Како да набавите книги кога книжарниците и библиотеките се затворени?

„Гугл букс“ има огромен каталог и можете да ги приспособите поставките за пребарување за да прикажуваат само бесплатни електронски книги. Проектот „Гутенберг“, исто така,...