Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24892)

Како 100.000 Унгарци ја засакаа апстрактната уметност

„Омаж на 1969“ е насловот на актуелната изложба во музејот на Виктор Вазарели во Будимпешта, која се занимава со неговата изложба од 1969 г....

Од карантин до сообраќајна незгода

БиХ Жителот на Бања Лука Драгослав Г. е полесно повреден во сообраќајна незгода, која ја предизвикал за време на полициски час, а во текот на...

Измамници со маски посетуваат стари лица

Хрватска Хрватската полиција ги предупреди граѓаните дека сомнителни лица се претставуваат како активисти на цивилната заштита и бараат да влезат во домовите за да извршат...

Корона-криминалци оперираат низ Балканот

Во време на коронавирусот полицијата во балканските држави има и дополнителна активност за пронаоѓање и изолирање на лицата што не го почитуваат полицискиот час...

Бизнис – инфо

Германија размислува за поттици во постепидемискиот период Германскиот министер за финансии Олаф Шолц е подготвен да размисли за пакет мерки за поттикнување на економијата за...

„Алкалоид“ донира 200.000 евра и ги намалува цените на 158 производи

Компанијата „Алкалоид АД Скопје“ две недели функционира во извонредно турбулентни услови. Се бориме за обезбедување резерви на производи што не ни се примарна дејност,...

Може ли финансискиот сектор да го спаси реалниот

Банките, за разлика од финансиската криза во 2008 година, овој пат не се погодени од ситуацијата предизвикана од пандемијата на коронавирусот, така што, според...

Европа не е подготвена за корона-рецесија

Еврогрупата на министрите за финансии во еврозоната се бори да договори значаен макроекономски координиран фискален одговор на огромните рецесиски ефекти на пандемијата на ковид-19....

Приказни од самоизолациjа

Необичен „коронален“ дневник Со чудни предизвици се соочува човештвото. Што би рекол еден локален берберин: „Ова ни е, Пеце, шлаканица на сите. Глобална шлаканица! Претеравме...

Хакери напаѓаат скриени зад коронавирусот

Новата реалност со пандемијата на вирусот ковид-19 ја наметна потребата за работење од дома, поради што голем број вработени во Македонија ги зедоа компјутерите...