Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24892)

Билтен

Излетала од патот Битола - Ресен На патот Битола - Ресен, пред Ротинска крстосница, А.З. (29) од Битола, која управувала патничко возило „сеат ибица“, со...

Здравјето на нацијата зависи од здравјето на лекарите

Стручната јавност смета дека заштитата на лекарите и на медицинскиот персонал е исклучително важна, затоа што тоа е дефицитарен кадар, особено во држави како...

Две патеки до колективен имунитет

Колективниот имунитет во општеството може побезболно да се добие преку вештачка форма, односно со вакцинација на населението, додека следниот начин е да се дозволи...

Ем славни ем полицајци

Светот има милиони полициски службеници. Меѓу нив има и такви што му припаѓаат на еден сосема друг свет. Тие се славни, тие се актери...

Нема поголем двигател на човековото постоење од надежта!

Етика за млади Кога животот на човекот е исполнет, надежта е неговата најголема суштина и најубава страна. Кога во животот некој има проблеми и кога...

Ван Авермет најбрз на својот собен велосипед на виртуелната трка околу...

Познатата белгиска велосипедска трка околу Фландрија, која беше одложена поради пандемијата на коронавирусот, се одржа во виртуелна верзија, така што 12 велосипедисти возеа во...

Ќе се игра, но само ако се создаде еден вид посебен...

Мора да се размисли како да бидат во можност да играат играчите и клубовите на Бундес-лигата. Тие ќе треба да продолжат да живеат под...

Леклерк најбрз на е-трката во Мелбурн

Во момент кога речиси сите спортски настани во светот се суспендирани или одложени поради пандемијата на коронавирусот, пилотите на Формула 1, сепак, решија да...

Е-едукација за децата од градинките во Карпош

ИНИЦИЈАТИВИ Предучилишните установи од Општина Карпош во Скопје почнаа со приспособена онлајн-едукација за децата. Градинките „Орце Николов“, „Мајски цвет“, „Распеана младост“ и „Пролет“ прикачуваат едукативно-рекреативни...

ФИФА понуди упатства за решавање на проблемот со платите

Главните принципи треба да бидат „гарантирање некаква форма на исплата на платите на играчите и на тренерите, избегнување парници, заштита на договорната стабилност, да...