Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24892)

Домување

Трикови за пријатен мирис во домот Ви откриваме неколку трика за пријатен мирис во домот. Попладневен мирис на дневната соба - ако мирисот на кафе ве...

Скриена божица – откриена тајна на антички египетски саркофаг

Британските конзерватори што работат на египетска мумија стара 3.000 години дошле до епохално откритие. Мумијата би требало да биде изложена во Градскиот музеј во...

Бесплатни онлајн-курсеви за фотографија

Уште од самите почетоци на пандемијата, на интернет можат да се најдат голем број идеи за тоа како креативно да го поминеме времето во...

Предизвик од „Гети“ – реплики на уметнички слики

Музејот „Гети“ во Лос Анџелес, САД, деновиве им даде виртуелен предизвик на своите посетители да направат реплики на светски познати уметнички дела, од она...

„Елегија“ – прв заеднички албум на Горан Папаз и Танче Гроздановски

„Елегија“ е насловен првиот за­еднички албум на саксофонистот Горан Папаз и на гитаристот Танче Гроздановски. Носачот на звук содржи 8 композиции, од кои четири...

Разговарајте на телефон, шетајте во шума и помалку интернет

Германски психијатар порачува За да се борат против ширењето на коронавирусот, многу земји воведоа забрани за движење и контакт или на друг начин го ограничија...

Панорама / Српско-албанскo помирување

Загреб - Хрватскиот министер за труд, Јосип Аладровиќ, не ја исклучи можноста државата да воведе скратување на работната недела на четири дена поради епидемијата...

Островите Миконос и Санторини во карантин

Грција Грчката влада објави низа карантински мерки за островите Миконос и Санторини, кои се меѓу најатрактивните туристички дестинации на Грција. На островот Миконос полицискиот час...

Сигнали од Брисел за балканска пролет!

Процесот за проширување на „европските граници“ на балканскиот простор, кој долго време беше ставен на слеп колосек поради внатрешните разидувања во Европската Унија, повторно...

Бизнис – инфо

Лоши прогнози за економијата на Африка Околу 20 милиони работници би можеле да останат без работа во Африка, во која економиите на повеќето земји ќе...