Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24891)

УЕФА демантира дека до август мора да се комплетира ЛШ

Во официјалното соопштение, УЕФА истакнува дека ниту Чеферин ниту организацијата што тој ја предводи, не определиле одредени датуми за завршување на сезоната 2019/2020 Европската фудбалска...

Може да добиеме генерација деца што страдаат од анксиозност

Додека се чини дека кај голем број деца коронавирусот предизвикува само релативно благи симптоми, од друга страна, психолошките последици што пандемијата на ковид-19 би...

Изолација ако сте заглавени со цимер, партнер, деца или сами

Постојат многу совети за тоа како да го скратите времето и да се забавувате во вашиот дом, но како да ја истрпите изолацијата кога...

Животни

Кинеско истражување: Мачките најподложни на корона Истражување спроведено од научници од Кинескиот институт за ветеринарно истражување во Харбин, Кина, покажа дека мачките се подложни на...

Новородени близнаци крстени Ковид и Корона

Додека пандемијата на коронавирусот се шири низ светот, двојка од градот Раипур во Индија, на своите новородени близнаци им ги даде имињата Ковид и...

Освежен славниот пешачки премин кај лондонскиот Еби Роуд

Славниот пешачки премин кај музичкото студио на лондонскиот Еби Роуд конечно доби свеж слој бела боја, благодарение на празните улици во британската метропола, поради...

„Аркуп“, куќа на вода – идеална за изолација

Пловечката вила „Аркуп“ е прва куќа-јахта на светот. Станува збор за луксузна вила, која може да плови на море, но и да стои на...

Објавена книгата „Се гледаме во Опсан“

Издавачки центар „Три“ ја објави книгата за деца „Се гледаме во Опсан“ од шведската авторка Сила Јакерт, во превод на Ивица Челиковиќ, која е...

Како реагираат американските улични уметници на коронавирусот

Со затворањето на музеите и галериите поради пандемијата, која почна засилено да се шири и низ САД, уметниците се одлучија да ја изразат својата...

„Ричард Трети“ на Поповски – подарок од хрватската „Гавела“

Најдобрата претстава за 2019 година според „Јутарњи лист“ Шекспировиот „Ричард Трети“, претстава на драмскиот театар „Гавела“ од Загреб, во режија на македонскиот режисер Александар Поповски,...