11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 10:03

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24888)

Жените со премногу шминка не се добри лидери

Нега и убавина Шминката може да ја поправи нашата самодоверба, како во приватниот живот, така и на работното место. Некои истражувања утврдија дека нашминканите жени...

Откажани големите европски саеми на книги, колкава е штетата?

Големи штети ќе претрпат сите индустрии, а тука не е одмината ни издавачко-печатарската. Се работи за големи бројки, а само за илустрација, саемот на...

Мечките се разбудија порано од зимскиот сон

Стручњакот за диви животни Алан Рајт вели дека пораното излегување од хибернација не е добро ниту за мечките, ниту за луѓето Од Русија, преку Финска...

Лена Андерсон: Фокусирани сме на себе

Шведската писателка, една од најострите национални аналитичарки, смета дека социјалната држава мора да има граници Афирмираната шведска писателка Лена Андерсон по повод објавувањето на хрватското...

Стотици гладни мајмуни се борат за храна на Тајланд

По појавата на коронавирусот, бројот на туристите што обично ги хранат мајмуните драстично се намали на Тајланд, а жителите на градот Лопбури посведочија за...

Сликата на Хитлер како Каин е изложена во Берлин

Сликата на германскиот сликар Георг Грос од 1944 година, на која нацистичкиот лидер Адолф Хитлер е прикажан како библиската личност Каин, е изложена во...

Прво онлајн-доделување на „златните малини“, „Мачки“ е најлош филм

Ниту доделувањето на наградата „златна малина“ за најлоши остварувања во филмската индустрија од минатата година не мина без мерките на претпазливост поради ширењето на...

Во понудата на загрепски „Рестарт“ е и македонскиот „Медена земја“

Изолација со мноштво бесплатни документарци Загрепски „Рестарт“ нуди избор од 20 документарни филмови од регионот и светот за бесплатно гледање на интернет во следниот период,...

Панорама

Приштина - Граѓаните на Косово, организирани по социјалните мрежи, искажаа јавно негодување против предлогот за изгласување недоверба на владата предводена од Албин Курти, а...

По заразата, Србија ја помина најтешката ноќ

Србија Во Србија од вчера се применуваат уште подрастични мерки за справување со коронавирусот. Воведени се големи рестрикции на меѓуградскиот превоз, односно од 8 до...