Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24887)

Дезинфекција на јавните површини

Струмица Општина Струмица со сите свои ресурси е вклучена во спречување на ширењето на коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. Вработени од ЈПКД „Комуналец“...

Лек на повидок, на вакцина засилено се работи

Охрабрувачки вести од Италија Шефот на Клиниката за заразни болести на поликлиниката „Сан Мартино“ во Џенова, Матео Басети, за јавноста соопшти една многу охрабрувачка вест,...

Локалниот совет за превенција донесе низа препораки и заклучоци

Македонска Каменица Жителите во колективните станбени живеалишта се задолжуваат редовно да вршат дезинфекција на влезовите, заедничките простории, подруми и лифтови. Учениците да не ги користат...

И партискиот антагонизам треба да оди во самоизолација

Одговорноста и грижата за јавното здравје, како што истакнуваат сите политички чинители, секако, се приоритет пред политичките интереси, но сепак останува зрното на сомнежот...

Лирен повторно загуби, четворица во водство

Двете победи во 2-то коло во убав стил ги остварија Каруана против Алексенко и Вашер-Лаграв против Лирен Американецот Фабиано Каруана (2.842 рејтинг-поени) и Французинот Максим...

Откажувањето на фудбалската сезона би чинело четири милијарди евра?

До таа сума е дојдено според претпоставените приходи на клубовите од преостанатите натпревари сезонава, од ТВ-правата и од комерцијалните, спонзорски зделки во петте најсилни...

Тениското топче ќе мирува до 8 јуни, замрзнати се и ранг-листите

Епидемијата на коронавирусот ги натера водечките тениски организации (АТП, ВТА, ИТФ) да ги одложат сите закажани турнири што требаше да бидат одиграни до 8...

Бундеслигашите не сакаат прекин на првенството

РАКОМЕТ По видеосостанокот одржан меѓу претставници на ракометната Бундес-лига во Германија и клубовите, сите тимови изразиле подготвеност и желба да ја доиграат сезоната и на...

Физички и ментален тренинг за подобро здравје и расположение

Нема специфични тренинзи во ваква ситуација, сѐ се сведува на индивидуален избор, на техничките услови и на можностите, но на сите на кои им...

Политичките кавги нема да го уништат вирусот

Ова е време кога политичарите, наместо обвинувања за неспособност и задоцнето дејствување, треба во правец на националниот интерес да ги препознаат своите приоритети и...