9.8 C
Skopje
6.12.2021 - 14:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24887)

МОТ: Без работа би можеле да останат 25 милиони работници

Првичните процени за влијанието на новиот коронавирус врз глобалниот свет, што ги направи Меѓународната организација на трудот (МОТ), укажуваат дека ефектите ќе бидат огромни...

Македонија има политичари, но околностите треба да донесат државници

„Разликата помеѓу политичарот и државникот е во тоа што политичарот размислува за следните избори, додека државникот размислува за следната генерација“, Џејмс Фримен Кларк Нашето општество е...

Заштитата на јавното здравје нов предизвик за полицијата

Македонската полиција започна со проверки на терен, за да утврди дали се почитуваат владините препораки за заштита од коронавирусот, а Јавното обвинителство ги постави...

Стрес-тест и за банките

Информациите од теренот покажуваат дека банките се подготвени да работат и во актуелните вонредни околности и дека ги следат препораките за превенција, утврдил тимот...

Се пребројуваат Македонците што сакаат да се вратат дома

Во услови кога насекаде се затвораат границите и се запира сообраќајот, се прават напори македонските државјани што се блокирани низ светот, преку Австрија, да...

Солидарноста (не) исчезнува кога заканата станува поголема

Токму во ваквата констелација на вонредни и воени состојби се наметнува прашањето дали во кризни ситуации на површина испливува еден вид поделеност меѓу луѓето, ривалитет, па...

Меридијани

Вашингтон - Земјотрес со јачина од 5,7 степени вчера беше регистриран во близината на Солт Лејк Сити во сојузната држава Јута, соопшти Геолошкиот институт...

Трговската војна е имуна на коронавирусот

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп не се откажува од трговската војна, иако пандемијата на коронавирусот и строгите мерки за запирање на нејзиното ширење...

Мора да ја слушнеме пандемијата

Кризата со коронавирусот е можност да посочиме некои од политичките грешки во изминатите години и да го приспособиме нашиот договор на реалноста. Затоа е...

Зимзелени садници пред Трговскиот центар

Кочани Осумдесет садници од видот туја се засадени на парцелите во Трговскиот центар во Кочани, а озеленетиот простор сега доби поубав и нов лик. Реконструкцијата...