2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 23:25

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24886)

Потрагата по млади таленти „Ново име“ – стопирана

Проектот „Ново име“, еден вид можност за сите млади од цела Македонија на јавноста да ѝ го претстават својот талент и со тоа да...

Апликацијата „Воцап“ подготвува нова функција

Техно Мобилната апликација „Воцап“ за своите корисници ќе активира нова функција, со која ќе се овозможи автоматско бришење пораки, беше соопштено на официјалната веб-страница на...

Мијата сними спот за песната „Regret“ од албумот „Небеска“

Наташа Крстевска-Мијата деновиве реализира спот за песната „Regret“, која, како што вели, дури сега, во овие кризни времиња, дочека своја видеоилустрација. - „Regret“ е резултат...

„Ганс енд роузис“ одбиваат да ја прекинат турнејата

Легендарната рок-група „Ганс енд роузис“ одлучи да им се спротивстави на правилата, па иако нивните колеги го прават спротивното, тие непречено продолжуваат со светската...

Израел ќе користи антитерористичка технологија за борба против коронавирусот

Израел се обидува да се бори против коронавирусот, а новата мерка би можела да ја загрози приватноста на населението. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претстави...

Археолошкиот музеј за време на пандемија ја зголемува пристапноста

Голем број музеи ја издигаат свеста дека лицата со попреченост се еднакви и преземаат чекори да бидат инклузивни и достапни за сите, овозможувајќи сензорно...

НАСА го одложува планот за база на Mесечината

НАСА предупреди дека плановите за воспоставување постојана база на Месечината може да бидат одложени за една година. Даг Ловеро изјави дека лунарната базна станица...

Поема екстаза

Музичка приказна На почетокот на 20 век, во времето на забрзаниот развој на технологијата и науката, светот како да останал ускратен за духовното блаженство. Под...

По цели 440 години, сликите на Тицијан повторно заедно

Ремек-делата креирани за кралот Филип Втори се изложени во лондонската национална галерија, пред да бидат однесени на турнеја низ Единбург, Мадрид и Бостон Долгонајавуваната изложба во...

Панорама

Меѓу заболените и министер Владата на Федерацијата БиХ прогласи состојба за несреќи, поради ширење на епидемијата. За кризно жариште е прогласено подрачјето на Република Српска...