-3.2 C
Skopje
18.1.2022 - 2:26

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24885)

Ново научно откритие ја потврди библиската вистина

Се чини дека археолошкото откритие во австралискиот регион Пилбара навестува дека барем дел до библиската приказна што го опишува создавањето на светот е вистинит,...

Леќата е одличен извор на вегетаријански протеин

Здрава храна Леќата е одличен извор на вегетаријански протеин и може да биде додадена во супи и разни зготвени јадења. Има голем број здравствени придобивки....

Руски научници открија како да се запре стареењето

Руски биолози открија во животинските клетки механизам што го спречува стареењето. Авторите на истражувањето претпоставуваат дека појавата што ја откриле ќе помогне во пронаоѓање...

Дали Клеопатра навистина била касната од змија?

Според современите египтолози, постојат неколку контроверзни работи за оваа теорија. Прво, кобрите може да пораснат и до два и пол метри, што значи дека...

Бизнис – инфо

Уште еден „црн понеделник“ на Волстрит На Волстрит во понеделникот индексот на „Стандард енд Пурс 500“ потона за 12 отсто, што е негов најголем дневен...

Балканските претседатели со скромни имотни листи

Новоизбраниот претседател на Хрватска, Зоран Милановиќ, ги објави податоците за имотната листа на неговото потесно семејство. На листата на недвижности и на висината на...

„Алкалоид“: Се реорганизираме за да ги задоволиме барањата на македонскиот пазар

Излезните цени на нашите производи, особено на лековите, дезинфициенсите, медицинскиот алкохол, антисептиците и другите средства со антибактериско дејство се дистрибуираат во согласност со ценовниците...

МПЦ: Празничните литургии да се одржуваат на отворено

Македонската православна црква (МПЦ), за територијата на Скопската православна епархија, донесе мерки со кои се препорачува парохиските свештеници да прекинат со водосвети по домовите....

Тестирањето за коронавирус само за сомнителни случаи

Само резултатите од лабораторијата на Клиниката за инфективни болести во Скопје се сметаат за релевантни, зашто се унифицирани и потврдени од лабораторија од Германија Оние...

По брегзит и рецесијата, ЕУ пред најголемиот предизвик – коронавирусот

Европската Унија ги преживеа брегзит, бегалската криза и финансиската криза во 2008 година - но ништо од тоа не е гаранција дека Унијата е...