Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24882)

Има ли возила на недолжни граѓани во пајаковата мрежа

Сѐ почести се дојавите од граѓани во кои тие се жалат дека и покрај тоа што ги почитувале прописите за паркинг, биле казнети. „Нова...

Хрватска научничка на чекор до лек за коронавирусот

Ангел Митревски, наш специјален известувач од Сплит Вчера во 15 часот, пред новинарите во Сплит, Хрватска, обраќање имаше докторката Тинка Видовиќ, 30-годишна сплиќанка за која се...

Максимално почитување на препораките за справување со вирусот

Ширењето на вирусот ковид-19 зема сè поголем замав низ светот, а повеќето земји преземаат крајно ригорозни мерки за да спречат вирусот да зарази што...

Спортистите во (не)спортски карантин

Во период кога сите екипи се во натпреварувачка форма и се подготвени да го дадат најдоброто за што подобар пласман во завршниците на шампионатите,...

Во изолација и познати спортисти, тренери и тимови

Пандемијата на коронавирусот го запре спортот. Речиси сите спортски првенства и натпреварувања се прекинати или одложени поради појавата на коронавирусот, а секојдневно се зголемува...

Турнирот на кандидатите засега оди според планот

На пандемијата на коронавирусот, која придонесе многу врвни спортски настани низ светот да бидат откажани или одложени, засега се чини „имуни“ се само шаховските...

Коронавирусот ги сопре и експедициите на Монт Еверест

Монт Еверест е затворен за остатокот од сезоната за сите експедиции поради ширењето на коронавирусот. Министерот за туризам Јогеш Батараи рече дека експедициите на...

Европскиот фудбал со нетрпение го чека вторник

УЕФА вчера ги одложи сите меѓународни мечеви, а во меѓувреме ги покани претставниците на 55-те членки, потоа на Европската клупска асоцијација и на европските...

Битка за саудискиот трон

Неодамнешните апсења на високи членови на саудиското кралско семејство ги отворија прашањата дали престолонаследникот, принцот Мохамед бин Салман, сака да се ослободи од сите...

Европските пчелари бараат заштита од евтиниот увоз на мед

Европските пчелари бараат итен акциски план на ЕУ за да се спаси секторот поради падот на производството и порастот на евтиниот увозен мед Производителите на...