Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24881)

Поради еден збор филм на „Пиксар“ забранет на Блискиот Исток

Доволен беше само еден збор најновиот анимиран филм на „Пиксар“ насловен „Напред“, да се забрани во четири земји на Блискиот Исток и да се...

Том Хенкс: Ќе ги следиме сите протоколи за лекување

Актерот Том Хенкс соопшти дека тој и неговата сопруга, актерката Рита Вилсон, биле дијагностицирани со коронавирус, пренесува Си-ен-ен. Во изјавата објавена на Инстаграм, Хенкс вели...

Ѕвездата на „Хари Потер“ негира дека е заразена од ковид-19

Актерот Даниел Редклиф (30) беше жртва на суров трик што не се случи во еден од неговите филмови од сеијалот „Хари Потер“, туку во...

„Зајакот Џоџо“ – критика на слепиот нацизам преку очите на 10-годишно...

Иако „оскарите“ се веќе зад нас, љубителите на добриот филм сѐ уште ги коментираат, а најверојатно и ќе продолжат да ги дискутираат филмовите што...

Денеска во историјата

13 март 2019 г. Патничкиот авион „боинг 737 MAX“ беше повлечен низ целиот свет, откако се случија две авионски несреќи во рок од пет месеци,...

Филмот „Епидемија“ наполни 25 години

НЕОБИЧНО СОВПАЃАЊЕ Пред 25 години светот првпат го виде филмот „Епидемија“, застрашувачка приказна за смртоносен вирус што се шири со огромна брзина. - Со оглед на...

Секој ден допираме стотици милиони вируси

Секој ден допираме стотици милиони вируси, а многу од нив прават добро бидејќи ги инфицираат другите организми, кои во спротивно би биле штетни за...

Медицински совети – Како дејствуваат средствата за дезинфекција на рацете

Средството за дезинфекција е делотворно и доста практично, доколку немате пристап до вода и сапун, а морате да ги измиете рацете. Според одредбите на...

Паметните телефони предизвикуваат деменција и депресија

Јапонските лекари откриле дека претераното користење на паметните телефони и на персоналните компјутери штетно влијае врз луѓето. Во најризичната група се луѓето од 30...

Автомобилските гуми поголеми загадувачи од издувните гасови

Загадувањето од издувните гасови на автомобилите е една од главните теми, особено кога концентрацијата на отровни материи во воздухот ќе порасне. Автомобилските компании преминуваат...