17.8 C
Skopje
28.9.2021 - 3:58

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24880)

„Скопје колинг“ се враќа на стадионот на АРМ

Годинашниот фестивал „Скопје колинг“ ѝ се враќа на електронската форма и ќе се одржи на старата локација, стадионот на АРМ во Скопје, на 5...

Светските лидери да донесат нов договор за природата

Глобалната стапка на губење на природата во последните 50 години е од невиден размер во човечката историја и претставува закана за човечките животи и...

Денеска во историјата

12 март 1945 година Еврејката Ана Франк, која водеше дневник за својот живот, почина на 15-годишна возраст во нацистичкиот концентрационен логор во Берген-Белсен, само еден...

Техно – Кинезите развиваат технологија за препознавање лица под маски

Кинеска компанија ја развива првата технологија за препознавање на лицето под хируршка маска, која, како резултат на епидемијата на коронарнавирус, ја носат голем број...

„Пусикет долс“ добиле 119 тужби поради провокативен настап

Иако американската група „Пусикет долс“ минатиот месец настапи во емисијата „Д уан шоу“ на Би-би-си, страстите уште не стивнуваат. Имено, како што објави „Индипендент“,...

Мадона, Мајли Сајрус и „Прл Џем“ ги откажаа концертите

Големите светски музички ѕвезди Мадона и Мајли Сајрус и рок бендот „Прл Џем“ ги откажаа концертите поради ширењето на коронавирусот, објави Би-би-си. Мајли нема да...

Лани рекорден број Европејци се одлучиле за евтаназија

По одлуката на Германија да дозволи евтаназија, односно потпомогнато самоубиство, Португалија и Нов Зеланд оваа година на референдум ќе одлучуваат дали ќе им се...

Корона

Музичка Приказна Музиката има своја корона. На италијански се нарекува fermata, на англиски bird’s eye, на француски point d’orgue, на германски Fermate, на шпански calderón. Короната...

Во колекцијата на МСУ дела на уметникот од Капри

Македонскиот сценограф Крсте Џидров-Џиби донираше серија концептуални дела од циклусот „Белешки“ на неодамна починатиот уметник Симон Узуновски (1949 - 2018). - Симе беше еден од...

Шест работи што треба да ги знаете за Модиљани

Сто години од смртта на експресионистот Пред точно сто години почина Амадео Модиљани (1884-1920), италијански сликар со еврејско потекло, роден во Ливон. Бил еден од...