20.8 C
Skopje
23.6.2021 - 3:21

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24879)

Само ЕУ може да ја спаси реформската агенда на Западен Балкан

За да се задржат реформските агенди на земјите од Западен Балкан, клучно е Европската Унија да ги исполни обврските кон регионот, порачаа учесниците на...

Долг пат треба да се изоди за изводи од матичните книги

Предвидениот период за издавање на изводите од матичната книга на родените, за кој вработените во службата информираат дека е седум работни дена, дури и...

Заедно со граѓаните се бориме против сивата економија

Со помош на граѓаните, кои бараат да им се издадат фискални сметки при нивните пазарења и потоа ја скенираат валидната фискална сметка, заедно учествуваме...

Измамници профитираат на стравот од корона

Во светот, но и во регионот изминатиот период се регистрирани голем број случаи на најразлични злоупотреби за заработка на пари преку измама на граѓаните,...

Мораме да најдеме нов начин на живот

Воениот репортер од Милано, Ливио Сенигалиеси (64), кој известувал од многу кризни жаришта во светот ја опишува ситуацијата во Италија, додека неговата држава се...

Билтен

Контрола на улиците во Битола Полициски службеници од СВР-Битола извршиле контрола на возила и возачи за брзина, алкохол, техничка неисправност, поседување возачка дозвола. Притоа, било...

Оставена цигара, заборавен гас или рингла – најчести причини

Зимските месеци, кога луѓето поголемиот дел од времето го поминуваат во своите домови, каде што се греат, гледаат телевизија, спијат и готват, се најчестите...

Меридијани

Москва - Американскиот претседател Доналд Трамп нема да дојде во Русија на 9 мај, на одбележувањето на Денот на победата над фашизмот во Втората...

САД почнаа да ги повлекуваат војниците од Авганистан

САД почнаа да ги повлекуваат војниците од Авганистан, како дел од мировниот договор со талибанците. Вашингтон се согласи да ги намали своите сили од...

Страв од глобална рецесија по лошите кинески резултати

Потресите во кинеската понуда и побарувачка негативно ќе влијаат врз глобалните економски текови, како што се шири епидемијата на коронавирус. Тоа ќе ги зголеми...