13.8 C
Skopje
28.9.2021 - 8:56

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24879)

Денеска во историјата

11 март 105 година Кинескиот судски службеник Цаи Лун е заслужен за измислувањето на хартијата, изработена од пресувани и сушени слоеви од кора на дрвја,...

Најапсурдни совети поврзани со ширењето на коронавирусот

Изгледа како коронавирусот да ги полудува луѓето. Додека вирусот мора да се сфати сериозно, некои луѓе прават работи, кои се едноставно апсурдни. Ви претставуваме...

Здрава храна – Леблебијата е одлична замена за месо

Леблебијата е одличен извор на растителни влакна и протеини. Многу научни истражувања покажуваат дека леблебијата помага во намалување на телесната тежина, намалување на ризик-факторите...

Најбогатите луѓе завчера изгубија 238,5 милијарди долари

Најбогатиот човек на светот Џеф Безос, основачот на „Амазон“, остана без 5,6 милијарди долари, додека пророкот од Омаха, Ворен Бафет, изгуби 5,3 милијарди Со завчерашниот...

Пет билки против вирусите

Присутноста на вирусите во нашиот организам е здравствен проблем дури и тогаш кога не предизвикуваат никакви симптоми на болест, бидејќи тие се опасни по...

Негативците во филмовите никогаш не користат ајфон

Режисерот на хитот „Највс аут“, Риан Џонсон, во интервју за „Венити фер“, откри една занимливост поврзана со користењето ајфон во филмовите. Имено Џонсон вели...

Историски триумф на трансродовата убавина

Мексиканката Валентина Флучер беше крунисана за кралица на „Мис интернационал“ - избор за трансродова убавица, манифестација што се бори против секаков вид сексуална дискриминација....

Панорама

Атина - Договорот ЕУ - Турција не се однесува само на средствата што Анкара ги добива од Европа туку и на почитување на обврските,...

Балканот се отвора за политичко обложување

Политичкото обложување, односно прогнозирање кој ќе биде претседателски кандидат или победник на парламентарни избори станува реалност во земјите од Балканот. Се чини, Србија е...