5.8 C
Skopje
28.1.2022 - 16:10

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24878)

Среде епидемијата во Австралија, таблоидите ја презедоа улогата на тоалетна хартија

Во Австралија дојде до недостиг од тоалетна хартија поради преголемата побарувачка за овој артикл, предизвикана од коронавирусот, па некои весници одлучија самите да послужат...

Софата – кралица на дневната соба

Домување Поради тоа што се во тренд, но и поради практичноста денес дневните соби почесто ги опремуваме со аголни гарнитури отколку со двоседи и троседи....

Пикасо со години трагал по античка хартија

За Пикасо хартијата била алатка со која ги истражувал своите идеи и материјал со неисцрпни можности. Изложбата отворена во лондонската Кралската академија на уметноста...

Се заканува ново масовно истребување на коралите

Со убедливи докази експертите предупредуваат дека се заканува ново масовно изумирање на коралите. Истражувањето имало цел да ги спореди денешните корали со соодветните видови...

Повторно ќе гостува светската ѕвезда на валцерот

Андре Риу, холандскиот крал на валцерот и човек што овозможи класичната музика да биде достапна за сите, заедно со својот оркестар „Јохан Штраус“, во...

Ќе ги видиме „Паднатите ангели“ на Канаѓанецот Ги Ланжевин

Амбасадорката на Канада за Србија, Македонија и за Црна Гора, Кати Чаба, и директорката на Националната галерија, Дита Старова-Ќерими, вечерва, во 19 часот, во...

Милчо Манчевски награден во Порто

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои наградата за најдобар филм во програмата „Недела на режисерите“ на 40-то издание на филмскиот фестивал „Фантаспорто“ во...

Денеска во историјата

Прстените на Уран се откриени поради прекршување на светлинските зраци што се забележани во текот на орбитата на самата планета. 1910: Во Холивуд, режисерот Д.В....

Панорама

Белград - Авиокомпанијата „Ер Србија“ објави дека ќе ги пpeкине летовите кон Италија од аеродромот во Ниш, додека, пак, летовите од аеродромот во Белград...

Премногу партии за мало гласачко тело

Постоењето на педесет регистрирани политички партии во Црна Гора на околу 600 илјади жители, е одраз на незрело општество и на недоволно развиена демократска...