Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24877)

НАСА: Опасен астероид ќе ни се приближи кон крајот на април

Астероид што би можел да биде опасен за Земјата ќе ѝ се приближи на крајот на април, соопшти НАСА. Според пресметките на научниците, астероидот...

Акт на пркос, симбол на борба и знак на самодоверба!

Една фотографија од 2015 година го обиколи светот. Македонката Јасмина Голубовска, во миг на бунт, го бакна заштитниот штит на полицаец. Оваа храбра млада...

Животни – Кучињата и мачките не пренесуваат коронавирус

Мачките и кучињата не можат да им го пренесат коронавирусот на луѓето, но може да бидат тестирани позитивно доколку се заразени од нивните сопственици....

Мик Џегер ѝ се враќа на глумата по 20 години

Поминаа 20 години од снимањето на последниот филм на сер Мик Џегер, но новото филмско остварување „Темнопортокалова ерес“ (The Burnt Orange Heresy) докажува дека...

Скриена убавина на крајот на светот

Држава: Русија Потекло: вулканско Број на острови во архипелагот: 56 Курилските Острови се наоѓаат на територијата на Русија, 1.200 километри североисточно од јапонскиот остров Хокаидо, во близината...

Најдобрите изложби за 2020 година – од „Алиса во земјата на...

Од огромни експонати и современи уметници до реинтерпретирани класици преку дизајн, ова е список на најдобрите изложби за годинава Најдобрите изложби планирани за 2020 година...

Пет илјади хрватски логораши бараат отштета од Србија

Во Хрватска, според службената евиденција, има регистрирано 7.802 лица што на почетокот на 1990-тите години биле во логорите и во затворите во Србија, која...

Бизнис – инфо

Пад на приходите на авиокомпаниите поради коронавирусот Приходите на авиокомпаниите ќе се намалат оваа година поради епидемијата на коронавирусот за минимално 63 милијарди американски долари,...

„Ти не си виновна“ – одржан маршот за жртвите на родово...

Под мотото „Ти не си виновна!“ вчера се одржа четвртиот по ред марш за женски права, кој традиционално по повод Меѓународниот ден на жената...

Домот на врвните достигнувања со векови го обликува руското општество

Државниот универзитет во Санкт Петербург, основан во 1724 година од страна на рускиот цар Петар Велики, е најстариот и еден од најголемите во Русија....