18.8 C
Skopje
23.6.2021 - 6:31

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24876)

Празникот на жената го поскапи цвеќето

Сепак и годинава не изостанува традицијата да се зголемуваат цените непосредно пред празниците. Ако претходните денови една роза можела да се купи за 100...

Правна празнина што ја компромитира правната држава

За Уставниот суд нема временски ограничувања за донесување одлука Одлуката на министерот за образование Арбр Адеми, за официјализирање на одлуката за преименувањето на училиштата што...

Зарем стереотипите ќе им пресудат на жените

Студија на УНДП открива дека 90 отсто од светската популација има предрасуди кон жените Мислењето дека мажите се подобри политички лидери или директори на компании...

Сите објекти за ЛОИ 2020 се завршени навреме

Организаторите на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио летово соопштија дека комплетирањето на центарот „Акватик“ значи дека сите објекти се завршени навреме. Центарот „Акватик“,...

Маратонот во Скопје, засега, според планираното

До 10 мај има повеќе од два месеца, многу работи веројатно ќе се сменат, се надевам на подобро. Како и да е, ние сме...

Арсова: Јас сум за еднаквост на жените со мажите во секој...

Илина Арсова, планинарка и алпинистка, е првата Македонка што во 2013 година се искачи на највисокиот врв на светот, Монт Еверест (8.848 метри). Пред...

Лекции од шпанскиот грип за епидемијата на коронавирус

По завршувањето на Првата светска војна, пандемија на грип го погоди светот, во која настрадаа најмалку 50 милиони луѓе. Какви лекции можеме да научиме...

Наковска-Бикова: Секој ден да е ден на рамноправност на жената

За стрелачката, златна параолимпијка од Параолимписките игри во Лондон во 2012 година, Оливера Наковска-Бикова, 8 март е ден како и речиси сите други, и...

Спортот има моќ да ја направи родовата еднаквост реалност

ВО ПРЕСРЕТ НА 8 МАРТ Европските титули на Кометал ЃП и на Илиевска, олимписката титула на Наковска-Бикова, олимпиското сребро на Вангеловска, алпинистичките достигнувања на Арсова,...

Светската економија паѓа, ама бројот на супербогати расте

Бројот на лица со богатства од над 30 милиони долари достигнал 513.000, наспроти глобалното економско забавување, покажува еден извештај Над 31.000 луѓе се приклучија кон...