19.8 C
Skopje
20.6.2021 - 23:03

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24876)

Москва со морков, Вашингтон со стап

Србија се соочува со притисоци од САД, поради набавката на рускиот противвоздушен систем, како и за набавката на руски гас, односно реализацијата на проектот...

Еден од најегзотичните дуќани во чаршијата

Во уличката (Евлија Челебија) сѐ уште лебди правта од калдрмата од пред некогашното кино „Напредок“, а дуќанот е преполн со стари инструменти. Но и...

Бизнис – инфо

Невработеноста падна на 16,6 отсто Стапката на невработеност во четвртиот квартал минатата година изнесувала 16,6 отсто и е намалена во однос на третиот квартал, кога...

Пари има, тешко се наоѓаат млади земјоделци

Сумата од 20.000 евра што Владата им ја нуди на земјоделците помлади од 40 години е сосема солидна, но кој ќе ги користи тие...

Кандидатските листи пред финална селекција

Наредната недела најголемите политички партии во државата ќе ги објават кандидaтските листи за претстојните парламентарни избори. Според најавите, владејачката СДСМ, в понеделник, по Конгресот...

Опасноста од мигранти е голема

На подрачјето на нашата јужна граница нема поголеми раздвижувања од мигранти, но сепак опасноста од мигранти во земјава е голема, иако притисокот е долу...

Вирусите мутираат поради климатските промени

ДРАГАН ДАНИЛОВСКИ, ЕПИДЕМИОЛОГ Не располагајќи во моментов со специфична терапија и вакцина, на располагање ни стојат само мерки за забавување на брзината на ширење на...

Претставени можностите на четвртата индустриска револуција

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВО САНКТ ПЕТЕРБУРГ Новите можности што ги нуди четвртата индустриска револуција (позната и како „индустрија 4.0“), работните места во дигиталната ера, автоматизацијата на...

Скопско – инфо

Во Мичурин се гради парк од над 3.000 квадратни метри Во населбата Мичурин, во Општина Аеродром, веќе се одвиваат градежните работи за изградба на таканаречениот...

Санација на детските игралишта во Карпош

Општина Карпош започна со санација на повеќе детски игралишта. Целосно е санирано детското игралиште во населбата Влае 2, кај спортските терени. Од општината планираат...