22.5 C
Skopje
18.9.2021 - 1:15

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24875)

„Тивко место 2“ ќе има гласна премиера

Второто продолжение на филмот „Тивко место“, во режија на Џон Красински, се очекува да предизвика многу врева на киноблагајните на својата премиера, на 20...

Огромен интерес за хорор-приказната „Невидливиот човек“

Филмот „Невидливиот човек“, во кој Елизабет Мос ја има главната улога, веќе се покажа како огромен хит. Тој ги надмина сите очекувања, а за...

Бред Пит ја убеди Џенифер да се врати во серијата „Пријатели“

По сѐ изгледа познатиот холивудски актер Бред Пит во животот на неговата бивша сопруга Џенифер Анистон, со која од скоро е повторно заедно, има...

Филмови за силни и посебни жени

Има филмови за кои долго се размислува и се мечтае и такви што веднаш се забораваат. Овој пат ќе ви предложиме десетина филма за силни,...

Хероинот се пропишувал против кашлица, несоница и болки во грбот

Енергетските пијалаци што се продавале во 1920-тите години не содржеле кофеин и таурин, но содржеле радиум. Еден од најозлогласените примери е „радитор“, кој бил...

Медицински совет – Солта е тивок убиец, одбегнувајте ја!

Голем број испитувања сведочат дека би требало да се вложат дополнителни напори за да се намали внесувањето на солта во организмот. Имено, доколку го...

Германскиот производител на автомобили БМВ има ново лого

Компанијата БМВ го претстави пред јавноста обновеното лого, без традиционалната црна рамка. Последен пат амблемот беше променет во 1997 година, се наведува на официјалниот...

„Поетски ѕвезди – 2020“ во Кичево

Литературниот клуб „Китка“ од Кичево, во соработка со центарот за култура „Кочо Рацин“, вечерва по четврти пат ги организира традиционалните литературни средби со работен...

Култниот „Бој Харшер“ во април во Скопје!

Едно од најголемите имиња на електронската дарквејв-сцена, култниот „Бој Харшер“ доаѓа во Скопје. На 4 април, во Младинскиот културен центар, од 22 часот, ќе...

„ДЛУМ нова генерација на млади“

Во организација на Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ), вечерва, во 19 часот, ќе биде отворена изложбата „ДЛУМ нова генерација на млади“, во...