12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 14:26

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24874)

Баладите го доведоа Влатко Иљачев до титулата ново име

Влатко Иљачев е второто избрано ново име во Македонија, а до титулата го донесе талентот за пеење и за пишување балади за клавир. Имено,...

Вештачки и биолошки неврони комуницираат преку Интернет

Идејата е во иднина да се користат вештачки мрежи на неврони за да се врати функцијата на специфични заболени мозочни делови, предизвикани од Паркинсонова...

Како стана песната „Bella Ciao“ симбол за слобода и отпор

„Bella Ciao“ првенствено се пеела во комунистичките и анархистичките кругови, но поради текстот во кој никаде експлицитно не се наведуваат политичките програми и ставови,...

Техно – Мобилните телефони наскоро може да исчезнат

Професорката од универзитетот „Стерн“ во Њујорк, Ејми Веб, предвидува дека мобилните телефони може наскоро да исчезнат и наведува дека тоа не би било првпат...

Драмскиот театар гостува на фестивалoт „Рута“

Со претставата „Странци“, Драмскиот театар од Скопје денеска ќе учествува на меѓународниот фестивал „Рута“ (Регионална унија на театри) во Подгорица. Фестивалот има цел поврзување на...

Џеки Чен демантира дека има коронавирус

Информацијата што неодамна ѝ го привлече вниманието на светската јавност е дека славниот актер Џеки Чен, наводно, има коронавирус и е ставен во карантин....

Од денеска индивидуални посети на „Соблечени, женскиот акт како контекст“

„Соблечени, женскиот акт како контекст“ е насловот на новата изложба на Националната галерија на Македонија, која од денеска, во објектот „Чифте-амам“, ќе може да...

Оркестарот без жени

Музичка приказна Во Виена, градот во кој живееле и твореле најголемите композитори од ерата на класицизмот - Јозеф Хајдн (1732 - 1809), Волфганг Амадеус Моцарт...

Кој владее со светот на уметноста?

Кој ја има моќта во уметничкиот свет? Дали преовладуваат идеите или парите? Порелевантни ли се уметниците или колекционерите? Колкаво е институционалното влијание? Весникот „Лимитид...

Панорама

Загреб - Хрватската полиција ќе испрати уште еден полициски патролен брод во Егејско Море, како помош за грчката крајбрежна стража во справувањето со новиот...