16.8 C
Skopje
31.7.2021 - 8:39

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24873)

Ќе има ли решение за индуцираниот сообраќаен метеж

ОСВЕН ВОЗИЛАТА, ЗАГЛАВИЈА И ИНФОРМАЦИИТЕ ОД СЕРВИСЕН КАРАКТЕР Граѓаните апелираат за поголема достапност на информациите, барем ден однапред, за тоа каде ќе има некаков протест,...

Европската комисија само бележи факти, но не и резултати

РАЗЛИЧНИ ГЛЕДИШТА ЗА КРАТКИОТ ИЗВЕШТАЈ ОД БРИСЕЛ Нотирањето постапки во правосудството, кои не се завршени, не е показател за ЕК да констатира дека има напредок...

Бегалското цунами и последиците врз Македонија

Бегалската криза и можните реперкусии врз државата Повеќе од 3,5 милиони сириски бегалци се присутни на територијата на Турција, а по декемвриските воени операции има...

НБА-играчите добија совети против коронавирусот

Раководството на НБА-лигата испрати соопштение во 10 точки до своите кошаркари, со кои би се намалила можноста да се заразат од коронавирусот. Така, во...

Карлсен и Георгиев не го даваат врвот

Карлсен по 105-ти пат е лидер на светската шаховска рејтинг-листа (2.862 поени), додека на македонската листа убедливо води Кирил Георгиев (2.587) Норвешкиот велемајстор (ВМ) и...

Ѓорческа започна со победа во Анталија

Добар старт на најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на турнирот во Анталија, Турција (земјена подлога и со награден фонд од 25.000 долари). Таа и...

Барселона најдоминантна пред нокаут-фазата во ЛШ

Шпанскиот првак е дел од речиси сите позитивни суперлативни категории во анализата што ја направи Европската ракометна федерација (ЕХФ) Во пресрет на нокаут-фазата во ракометната...

УЕФА формира работна група за следење на коронавирусот

Нема најави за промени во врска со плејоф-мечевите во март (Македонија игра против Косово на 26 март во Скопје и евентуално против Грузија/Белорусија на...

Имаме жени филозофи, ама за нив немаме именка од женски род

Катедрата за филозофија постои веќе седум децении, а уште кога таа ги почнала студиите во 1970 г. во Скопје, најголемиот број од запишаните биле...

Промоција на книгата „Белата е најстрашната боја“

Во горното фоаје на Младинскиот културен центар - Скопје вечерва, со почеток во 20 часот, ќе се одржи промоција на збирката раскази „Белата е...