Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24873)

Македонското вино е најдобриот бренд-амбасадор на Македонија

Рекорд на освоени награди на македонските вина на „Мундус вини“ во Германија - 29 златни и 13 сребрени медали На годинешното пролетно оценување на престижниот...

Завршува карантинот за првата група работници на „Синохидро“

Утре излегуваат од карантин работниците на „Синохидро“, кои на 19 февруари се вратија од родната Кина и кои по проверките направени од нашите здравствени...

Топлото време ќе го испржи коронавирусот?

Препораките и мерките за заштита од коронавирусот остануваат во сила и ќе се менуваат зависно од развојот на ситуацијата, иако епидемиолозите се надеваат дека...

Заев: Промената на имињата на училиштата во Чаир е незаконска

Промената на имињата на две основни училишта во Општина Чаир е спроведена низ незаконска постапка, смета претседателот на СДСМ Зоран Заев. - Централниот регистар мора...

БИЛТЕН

Пронајдена марихуана кај повеќе лица Полициски службеници од СВР-Скопје на паркинг на Средно Водно го лишиле од слобода К.Н. (22) од Скопје, затоа што при...

Мноштво различни и неодговорени прашалници

Литванија и Русија се на врвот на листата по бројот на извршени самоубиства. Мал број самоубиства имаат Бахамите, Јамајка и уште неколку островски земји...

Меридијани

Тел Авив - Партијата Ликуд на актуелниот премиер на Израел, Бенјамин Нетанјаху, освоила најголема поддршка на одржаните трети парламентарни избори во земјата за 12...

Воени игри меѓу Русија и Турција во Сирија

Најавената средба меѓу Путин и Ердоган се очекува да го определи исходот од опасната геополитичка игра во Сирија. Таа може да не даде резултати,...

Се реконструира улицата Mелничка во Шуто Оризари

Во Општина Шуто Оризари во завршна фаза е реконструкцијата на улицата Мелничка. На оваа сообраќајница се реконструира коловозот во должина од 587 квадратни метри....

СКОПСКО – инфо

Се чисти дивата депонија кај фабриката „Хемтекс“ Општина Кисела Вода во соработка со Град Скопје започна голема акција за чистење на дивата депонија, лоцирана во...