Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24873)

Уникатните оружја од африканскиот континент

Африканскиот народот Занде потекнува од Етиопија и денес најчесто живее во Судан и во Конго. Зборот азанде во буквален превод значи луѓе што поседуваат...

Ќебапот – крал на социјалистичката гастрономија

„Братство и единство на кујнската маса - храната во социјалистичка Југославија“ е насловот на неодамна издадениот зборник на научни трудови што ги откриваат тајните...

Здрава храна – Црниот грав го намалува шеќерот во крвта

Црниот грав, иако не е карактеристичен за нашата традиционална кујна, сепак е одличен за целокупното здравје на организмот. Богат е со растителни влакна, протеини...

„Грузовикус“ – иднината на електричните самовозачки полукамиони

„Арт лебедев студио“, креативно студио со седиште во Москва, неодамна објави рендери од „грузовикус“ - концепт за самовозачки товарен полукамион. Дизајниран да ја оптимизира аеродинамиката,...

„Фолдскоп“ – оптички микроскоп што чини помалку од долар

Ману Пракаш од фондацијата „Макартур“ не е обичен научник. Во текот на својата кариера тој направи извонредни напори да ја олесни науката за луѓето...

Почина Џек Велч, кој ја направи „Џенерал електрик“ најдобра компанија во...

Почина Џек Велч, поранешниот извршен директор на „Џенерал електрик“, кој компанијата ја направи една од најголемите во светот. Тој имаше 84 години, а причина...

Панорама

Љубљана - Служењето воен рок во Словенија може веќе во септември да стане реалност, Словенечкото собрание денеска ќе расправа за повторното воведување на воениот...

Приштина немоќна пред дипломатската офанзива од Белград

Новата косовска влада предводена од лидерот на Самоопределување Албин Курти, се соочува со предизвици на повеќе фронтови, што само им ги ослабнува преговарачките позиции...

Турските власти со автобуси носат мигранти до грчката граница!

Грција Грција нема да биде доведена под принуда од некој што сака да ги искористи несреќните луѓе за свои интереси. Границите на Грција се граници...

Бизнис – инфо

Жените претприемачи најзастапени во услужните дејности Тренд во регионот и во светот е растот на женското претприемаштво, но растот е бавен и главно е фокусиран...