19.8 C
Skopje
20.6.2021 - 23:55

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24872)

Скандалот „Вајнстин“ е инспирација за книги, филмови и серии

Како резултат на скандалот, објавени се голем број книги, филмови и телевизиски проекти што го истражуваат развојот на приказната, како и целокупната култура на...

Домување – Фенгшуи-предмети за позитивна енергија во домот

Еден од најважните аспекти на кинеската филозофија е привлекување на енергијата ки. Тоа придонесува за успех и просперитет во сите области на животот, затоа...

Британците подготвуваат голема изложба за тантра

Британскиот музеј во Лондон во април подготвува голема изложба посветена на тантрата и нема, како што најавуваат, да биде посветена само на сексот туку...

Поларни мечки стануваат канибали поради недостиг од храна

Научниците од Руската академија на науките соопштија дека поларните мечки сѐ повеќе се свртуваат кон канибализмот и ги напаѓаат другите мечки поради недостигот од...

Наместо седишта брачни кревети во швајцарско кино

За сите оние што сонувале кино во својата спална, киносалата „Пате“, во општината Спрајтенбах, во близината на швајцарско-германската граница, се приближи до ваквиот сон...

Панорама

Загреб - Во Хрватска е потврден осми случај на коронавирус. Новиот случај е потврден на клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“ во Загреб,...

Бегалците се пробиваат на Балканот

Мигранти што немаат никаков статус во Турција, во колони се движат кон Грција и Бугарија во обид да ја напуштат провинцијата Едирне, која се...

Воени дронови го освојуваат небото над Балканот

Ниската цена на чинење во споредба со други воздухоплови (како авиони или хеликоптери) и способноста автоматски, но и рачно, да извршуваат повеќе задачи одеднаш,...

Бизнис – инфо

Цените на нафтата на светските берзи паднаа за над 13 отсто Цените на нафтата на светските берзи минатата недела се намалија за повеќе од 13...

Тутунскиот комбинат од Прилеп првпат со добивка

Тутунскиот комбинат од Прилеп, како државна компанија првпат по подолги години, прокнижи добивка, која изнесува над 39 милиони денари. Ова е успех на компанијата,...