Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24870)

За 23 години постоење, „Златна бубамара“ преживеа неколку вируси

Како примарен успех, годинешното издание на „Златна бубамара“ може да си ја ефектуира барем победата на стравот од коронавирусот За дваесет и тригодишното постоење, манифестацијата...

Откажани карневалите во Струмица и во Прилеп

Јубилејниот, 30-ти по ред „Струмички карневал“, чие главно дефиле требаше да се одржи денеска во центарот на Струмица, е откажан. Не се одржа ниту...

Нега и убавина – Неколку трика за блескава насмевка

Здравјето на забите е многу важно за целокупната здравствена состојба, но и за поубав изглед. Со насмевката, меѓу другото, оставате прв впечаток, а доколку...

Фреди Меркјури доби улица во Лондон

Улицата во лондонското предградие во која Фреди Меркјури живеел како тинејџер е преименувана во Фреди Меркјури. На церемонијата на именувањето присуствувала сестрата на некогашниот...

Откриен мистериозен таен премин под британскиот Парламент

Парламентот на Велика Британија објави дека неодамна откриениот таен премин под неговото здание бил изграден уште во 1661 година, по повод крунисувањето на кралот...

Пласидо Доминго го повлече извинувањето за обвиненијата за сексуално вознемирување

Оперскиот пејач Пласидо Доминго ретерира за јавното извинување што го објави деновиве во врска со обвиненијата за сексуално вознемирување и дискриминација, откако изјавата предизвика...

Овации и ласкави критики за Трпчески во Даблин и во Лондон

Македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески уште еднаш доби стоечки овации и се избори за ласкави критики по настапите во рамките на својата...

„Триптих за македонскиот идентитет“ – доказ за самочувството на Македонците

Интервју со Наде Проева - историчарка, специјалист по историјата на Античка Македонија Историјата и археологијата се две историски дисциплини најпогодни за оправдување и спроведување на...

„Пиратите од Ледено Море“ на македонски јазик

Во издание на „Бата прес“, на македонски јазик е објавена книгата за деца и млади „Пиратите од Ледено Море“ од познатата шведската писателка Фрида...

Изложбата за Да Винчи во „Лувр“ ја посетиле повеќе од милион...

Изложбата посветена на 500-годишнината од смртта на ренесансниот мајстор Леонардо да Винчи, во парискиот музеј „Лувр“, ја посетиле 1,1 милион луѓе. Според управата на...