Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24868)

Меридијани

Вашингтон - САД воведоа нови санкции кон 13 компании и физички лица од Кина, Ирак, Русија и од Турција поради поврзаност и поддршка на...

Кинеската економија пред пропаст поради коронавирусот?

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека Кина се соочува со голем тест за економска издржливост поради епидемијата на коронавирусот. Кинеските власти побараа од банките...

Кои се можните наследници на Меркел?

По оставката на наследничката на Меркел, Анегрет Крамп-Каренбауер, во јавноста се профилираа тројца кандидати за нов лидер на владејачките демохристијани во Германија. Тоа се...

СКОПСКО – инфо

Нов асфалт на пристапната улица кај гробиштата во Ѓорче Петров Пристапната улица кај гробиштата во скопската населба Ѓорче Петров доби нов асфалт. Жителите на општината...

Нов уреден простор никнува под железничката станица

Исчистената депонија што со години го нагрдуваше просторот под железничката станица, сега, на задоволство на граѓаните, се претвора во урбана уредена површина, која му...

Кој да ги нивелира уличните шахти

Речиси нема населба во која нема улици со пропаднати шахти под нивото на асфалтот, кои често се причина за оштетување на возилата. Најголем проблем...

Шест златни медали за вината на „Стоби“

Покрај освоените медали, винарницата „Стоби“ доби и признание за најдобар производител од Македонија, со што го заокружи исклучително успешното претставување на годинешното издание на...

Коронавирусот стигна и во Македонија

Вчера беше регистриран првиот случај на коронавирус во Македонија. Како што кажа министерот за здравство Венко Филипче, станува збор за пациентка што дошла од...

Македонските кошаркари меѓу најгледаните во февруарските квалификации

Според статистичките податоци на Светската кошаркарска федерација (ФИБА), просекот на гледачи во првите два натпревара во осумте групи во февруарските квалификации за Европското првенство...

Јада четврти и осми на Мавровскиот меморијал

Победник на двете трки, на 10 км, кај мажите беше Романецот Петрика Хоџу, а во женска конкуренција доминираше Хрватката Ведрана Малец Четврто и осмо место...