Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24868)

Еротските цртежи на Ворхол забранувани во 1950-тите

Десетици сѐ уште неизложени еротски цртежи на Енди Ворхол ќе бидат прикажани во рамките на неговата ретроспектива, во лондонскиот музеј „Тејт модерн“, а летово...

Панорама

Приштина - Потпретседателот на косовската влада од Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), Авдулах Хоти, изјави дека Приштина треба да ги тргне пречките од претходната...

Албанската влада губи предмети на меѓународен суд

Албанската влада за загубени судски процеси во Стразбур, за периодот 2015- 2019 година има неисполнети обврски од 18 милиони евра, објави Високата државна ревизија....

Нова офанзива за Косово и (не)менување на границите

Дипломатски кругови во Белград најавуваат силна меѓународна офанзива за решавање на косовското прашање, во која ќе се спротивстават плановите на Вашингтон и на Берлин....

Бизнис – инфо

Скопјанка остварила над милијарда денари бруто-приход во 2018 година Околу 17 милиони евра годишен бруто-приход, или 1 милијарда и 57 милиони денари, пријавила скопјанка за...

Продолжува растот на цената на златото

Брзиот раст на цената на златото на светските пазари продолжува и понатаму. Инвеститорите го купуваат овој скапоцен метал пред сѐ за да се обезбедат...

Пандемија би можела да убие 65 милиони луѓе

Научник од универзитетот „Џонс Хопкинс“ лани направил симулација на пандемија на коронавирус, според која таа би можела да убие 65 милиони луѓе. Друг научник...

Најверојатно ќе се заразите со коронавирус

Повеќето луѓе во светот во наредниот период би можеле да се заразат со новиот коронавирус, но многу од нив ќе имаат полесни симптоми. Како...

Пораст од 50 проценти на товарниот железнички превоз

Во насока на подобрување на состојбите во железницата, како во поглед на враќање на превозот на стока со овој тип превоз, така и за...

Политичките елити ја (ре)креираат и националната и балканската историја

Историчарите се подготвени да им служат на тие политички елити. Ако можат да најдат историчари што ќе бидат во нивна служба, тие го користат...