Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24868)

Балетската класика „Лебедово езеро“ во НОБ

Националната опера и балет ја најавува изведбата на балетската класика „Лебедово езеро“ од П.И. Чајковски на 28 февруари, со почеток во 20 часот. - Ода...

Ако спиете свртени налево, телото и умот ќе ви бидат благодарни

Според голем број истражувања, позицијата што ја заземате за време на спиењето е навистина многу важна за квалитетот на вашиот ноќен одмор. Докажано е...

Техно – „Хуавеи“ со најмногу 5Г-договори во Европа

„Хуавеи технолоџи“ ја обезбеди својата позиција како најбаран снабдувач на телекомуникациска опрема на 5Г-мрежата, и покрај силниот притисок на американската влада да ја намали...

„Спејс екс“ до 2022 г. планира да испрати туристи во вселената

Компаниите „Спејс екс“ и „Спејс адвенчрс“ потпишаа договор за туризам за испраќање четворица патници во Земјината орбита до 2022 година, со вселенското летало „Кру...

Епидемијата го загрозува и одржувањето на „Евросонг“

До пред десетина дена и самата помисла за неодржување на годинашниот „Евросонг“ во Ротердам, Холандија, не можеше ниту да се замисли, но кога се...

Заштитните маски на „Фенди“, „Гучи“ и на „Версаче“ најбарани

Креаторите на висока мода на пазарот исфрлија заштитни маски со лого на нивните модни куќи, а меѓу нив се: „Фенди“, „Гучи“ и „Версаче“. Маската...

Масовно затворање на музеите во Северна Италија

Музеите во Северна Италија - во Венеција, Милано и во Торино, ќе бидат затворени најмалку една недела поради ширењето на коронавирусот. Досега незабележаното затворање...

Читателу, врати се дома!

Наспроти честите ламентирања над тешката судбина на книгата, демонизирањето на дигиталните технологии и морализаторското згрозување над децата што се зависни од екранот наместо од...

Романот „Ереб“ од Урсула Познански на македонски

Романот „Ереб“ е дел од проектот на „Бата прес“ под мотото „Време е за книга“, со кој наскоро ќе бидат објавени 10 мегапопуларни книги...

„Порги и бес“ – опера или мјузикл?

Со операта „Порги и Бес“, Џорџ Гершвин (1898-1937 г.) отворил нова страница во историјата на операта, а и на музиката. Во 1935 година сериозната...

Watch Hiyokoi Episode Full (https://gogoanime.be/m/pzND/ep-1) at website https://gogoanime.be. See more gogoanime tower of god

Watch The Hidden Dungeon Only I Can Enter Episode 3 (https://animefreak.ws/m/aKJ1/ep-3) at website https://animefreak.ws. See more animefreak boku no hero