Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24866)

Американски писател го предвиде појавувањето на коронавирусот

Корисниците на интернет деновиве останаа фасцинирани од фактот дека ваква болест се споменува во романот „Очите на темнината“ на американскиот писател Дин Кунц, пренесува...

Мажите повеќе сакаат месо, а жените тестенини

Од месо повеќето жени избираат пилешко, компирите се нивното второ омилено јадење, а зеленчукот е во секој случај неизбежен. Според неодамнешното истражување за навиките...

Домување – Не запоставувајте ја бањата

Можеби станува збор за мала, скриена просторија, но изгледот и чистотата на бањата оставаат впечаток за целиот дом. При уредување на бањата, потребно е...

Љубовната афера меѓу модата и театарот

Почетокот на љубовната афера меѓу модата и театарот се случила во 1924 година, кога модната дизајнерка Габриел Коко Шанел создаде костим за капење од...

Во Австралија 113 видови се под ризик од истребување

Австралија регистрира 113 животински видови на кои итно им е потребна помош, откако нивната популација и живеалишта беа уништени од неодамнешните пожари. Деветнаесет цицачи, 13...

Панорама

Белград - Српското собрание вчера го изгласа договорот меѓу владите на Србија и на Северна Македонија за заемно признавање квалификувани услуги од доверба. Министерот...

План за Косово – автономија плус независност?

Северот на Косово, со мнозинско српско население, би добил статус на автономен регион и би бил ентитет во рамките на независната држава Косово во...

Коронавирусот се приближи до Западен Балкан

По епидемијата во Италија, мерките за заштита од ширењето на коронавирусот меѓу населението се зголемени во Хрватска По епидемијата од коронавирус во неколку италијански места,...

Бизнис – инфо

Милиони мали и средни претпријатија во Кина се на работ на преживување Милиони мали и средни претпријатија во Кина се на работ на преживување, а...

ЕБОР преку кредити ќе им ја подобрува енергетската ефикасност на зградите...

Европска банка за обнова и развој (ЕБОР), во соработка со една од домашните комерцијални банки, ќе додели пет милиони евра преку кредити наменети за...