Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24864)

Јапонска донација за градинката „Цветови“

Со донација од јапонската амбасада, во детската градинка „Цветови“ во населбата 8 Ноември се променија прозорците, кои беа стари и дотраени и котелот за...

Општината набави моторни чистачи за снег

Општината Охрид набави десет нови моторни чистачи на снег со дувалка. Во јавното претпријатие „Охридски комуналец“ веќе беа презентирани новите помагала за чистење снег....

Нови контејнери за подобро управување со отпадот

Првпат по повеќе од една деценија, набавени се нови садови за отпад во Делчево. За подобрување на состојбата со управување на отпадот, општината Делчево...

Во пехчевските села Робово и Умлена ќе се реконструираат четири улици

Општината Пехчево ќе ја уредува патната инфраструктура во селата Робово и Умлена. За таа цел веќе потпиша договор со фирмата „Сандра инженеринг“ ДООЕЛ Скопје,...

Десет работи што треба да се знаат за македонскиот јазик

Светот вчера го одбележа Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, настан што секоја година од 2000 г. па наваму се одбележува во земјите во светот...

Флуктуирачки или фиксен курс, прашање е сега

Креаторите на економските политики ќе бидат пред сериозен предизвик Во денешното променливо и динамично опкружување, еднаш избран режим на денарскиот курс во однос на еврото...

Тодоров: Не е сѐ решено околу патниците на ЕП

Начинот како го одигравме второто полувреме ми дава надеж дека сме на добар пат и дека можеме многу повеќе, вели македонскиот селектор Тодоров, по...

На ЕП и со мобилни билети

Европската фудбалска унија очекува преку својата апликација, која ќе биде достапна во мај, да достави вкупно над еден милион мобилни билети за сите натпревари...

Вајлдер – Фјури, реванш за светската титула

Непоразените боксери Деонтај Вајлдер од САД и Тајсон Фјури од Велика Британија утре наутро повторно ќе водат битка во реваншот за титулата во тешка...

Мавровски меморијал по 57. пат

Во трките на пет и на 10 километри ќе настапат тркачи од 10 земји. Македонија ќе ја претставуваат 10 скијачи, предводени од олимпиецот Ставре...