9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 5:42

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24864)

Струмица подготвена за јубилејниот 30-ти карневал

Од 49 маски годинава, 20 се од странство, односно ќе дојдат околу 650 карневалисти од: Италија, Словенија, Германија, Хрватска, Албанија, Бугарија, Србија, Црна Гора...

Тамара Тодевска во кампања на ЕУ

Тамара Тодевска е дел од најновата кампања на Европската Унија наречена „Европејците што прават разлика“. Кампањата има цел да им ги претстави на граѓаните...

Нега и убавина – Лифтинг и на веѓи

Веѓите веќе не се неуредни и густи, но не се ниту тенки и неупадливи. Оваа сезона се носат густи и зачешлани нагоре, а ако...

Кујнски предмети што ги користиме секојдневно, а се многу токсични

Кујната e место на кое се наоѓаат многу скриени отрови и потенцијални опасности за нашето здравје. Можеби ќе се изненадите кои сосема обични предмети...

Пролетна временска прогноза за Европа

Широко распространетиот недостиг од ладен воздух низ цела Европа оваа зима ќе продолжи и во пролетта, бидејќи голем дел од континентот се соочува со...

Минута молк за жртвите од Ханау на отворањето на Берлинале

Со минута молчење за деветте жртви во малиот германски град Ханау завчера вечерта започна 70-то издание на Филмскиот фестивал во Берлин, затоа што, како...

Промоција на книгата „Трчањето ме учи“

Издавачки центар „Три“ ја претставува првата книга на македонскиот шампион во повеќе атлетски дисциплини, маратонецот Кокан Ајановски. „Трчањето ме учи“ е многу повеќе од...

Бизнис – инфо

„Ербас“ укинува 2.300 работни места Европскиот воздухопловен концерн „Ербас“ најави дека до крајот на 2021 година ќе укине повеќе од 2.300 работни места во Одделот...

Изложбата „100 години Требениште“ на саемот за туризам во Белград

Народниот музеј од Белград на саемот ја промовираше изложбата „100 години Требениште“, како најава за нејзиното отворање оваа година во српската престолнина Изложбата „100 години...

Панорама

Брисел - Европскиот парламент во четвртокот го претстави нацртот на своите препораки за проширувањето на Европската Унија, во кој се заложи за продолжување на...