24.4 C
Skopje
13.5.2021 - 21:29

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24862)

Меридијани

Лондон - Британија ќе им забрани влез на мигрантите што не зборуваат англиски и на неквалификуваните работници во странство, во согласност со планот за...

САД ја претвораат Европа во база за битката со Кина

Американските политички и воени потенцијали не се повлекуваат од Европа, како што тврдат лидерите на најмоќните држави во Европската Унија, туку токму спротивното, се...

Нова столарија на општинската зграда и домот на културата

Привршуваат активностите за промена на столаријата на општинската зграда и во домот на културата во Берово. По повеќе од две децении, општинската зграда и...

Дуално образование во СУ „Ристе Ристески-Ричко“

Средното училиште „Ристе Ристески-Ричко“ од Прилеп потпиша меморандум за соработка со делегацијата на германското стопанство во земјава, со што се официјализираат досегашната и понатамошната...

Пештерата Убавица ја уништуваат дивите копачи

Горноѓоновичката пештера, наречена Убавица, се наоѓа во утробата на планината Буковиќ, на 15-от километар на стариот пат Гостивар - Кичево. Во пештерата има доста...

Се групираат противниците и поддржувачите на автокефалноста на МПЦ

Главна тема на претстојната средба на поглаварите на православните цркви во Јордан, е идејата на Руската црква да ѝ се оспори правото на Вселенската...

Може ли валкана кампања да продуцира чисти избори

И граѓаните и политичките партии и меѓународната заедница очекуваат спроведување „кристално чисти“ избори, без ни најмала забелешка, како прилог за одлуката за добивање датум...

Вечерва Македонија тргнува кон ново ЕП

Она што особено ме прави задоволен е што од вториот ден бевме комплетни. Успеавме да се организираме, да ги поставиме работите како што треба,...

Холанд е поефикасен од комплетниот тим на Барселона

Тој ги постигна двата гола во победата на Борусија над ПСЖ со 2-1 и беше прогласен за најдобар играч на првиот осминафинален дуел во...

Почнува проектот ,,Џудо во училиштата“

Вредностите од практикувањето џудо беа и се мотив за да го промовираме и популаризираме овој спорт. А клучниот чекор е спроведувањето на проектот ,,Џудо...