Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24862)

Бискупија во Швајцарија бара истерувач на ѓаволи

Кога ќе се спомене зборот егзорцизам, главно помислуваме на застрашувачките средновековни ритуали, но во Швајцарија истерувањето ѓавол од некоја личност и денес е вообичаена...

Театарот за мене е живот во минијатура

Драго ми е што Театарот за деца и млади е еден од покомпактните во земјата, ослободен од суета, го красат искреност и убава енергија....

Техно – „Епл воч“ најпродаван часовник во светот

„Епл воч“е најпродаваниот часовник во светот, а со новите резултати од продажбата во 2019 година ги надмина не само конкурентите што произведуваат паметни часовници...

Меки роботи со идеја за допир и место

Истражувачите од Институтот за технологија на Масачусетс објавија дека првпат овозможиле мека роботска рака да биде свесна за својата конфигурација во 3Д-простор, со анализирање...

Се чувствувате ли како Алиса во земјата на чудата?

Според експертите, секоја четврта личност страда од некакво ментално или невролошко нарушување. Некои од овие нарушувања се добро познати, а други се толку ретки...

Промоција на монографијата „Првиот принцип – цртежот“

Промоција на монографијата „Првиот принцип - цртежот“ од Марија Павловска ќе се одржи во галеријата „Остен“, вечерва, во 19 часот. Промотор е Антони Мазневски....

Како да приготвите совршен чај

Една шолја силен чај е подобра од дваесет шолји слаб. Сите вистински љубители на оваа напивка не само што сакаат чајот да биде со...

Самостојна изложба на Дафина Шекутковска

Во изложбениот простор на „НЛБ галерија“ со свои дела на темата „Бифуркации“ се претставува уметницата Дафина Шекутковска. Како професорка по физика и по математика,...

Комедијанти

Дмитри Кабалевски (1904-1987) спаѓа меѓу руските композитори и педагози што оставиле длабок печат во историјата на музиката. Во некогашниот голем Советски Сојуз добил голем...

Што е архитектура?

Промоција и трибина за книгата „Што е архитектура?“ ќе се одржи вечерва, во 19 часот, во „Јуроп хаус“. Книгата го истражува светот на архитектурата...